Kedinizi Dış Parazitlere Karşı Korumak için Yapmanız Gerekenler

Kedinizi Dış Parazitlere Karşı Korumak için Yapmanız Gerekenler
Kediler

Başlıklar

Kedinizi Dış Parazitlere Karşı Korumak için Yapmanız Gerekenler

Kedilerde dış parazit en sık görülen problemlerin başında gelmektedir. Bir kedinin dış parazite sahip olabilmesi için dışarıda bulunması ya da dış parazite sahip başka bir kedi ile temas etmesi yeterli olmaktadır. Bu nedenle dış parazit uygulaması her kediye yapılması gerekilen ilk uygulamalardan biridir. Aynı zamanda dış parazit uygulaması 3 ayda bir düzenli olarak yapılmalı ve kedinin sağlığı koruma altına alınmalıdır. Dış parazit uzun vadede bir kedi için çok olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilmektedir ve bunu önlemek 3 aylık düzenli bir aşı ile mümkündür. Kedinizi dış parazitlere karşı korumak için yapmanız gerekenler ilk olarak aşı uygulamasıdır. 

Kedilerde Dış Parazit Nedir?

Dış parazit tek kendi içerisinde 3 farklı canlıyı kapsamaktadır. Bit, pire ve kene dış paraziti oluşturan grup olarak bilinmektedir. Her biri farklı sorunlara yol açsa da dış parazit aşısı ile bu üçünden de korumak mümkündür. Aşı sonucunda pirelere 3 aylık bir koruma mümkün iken kenelere karşı ise 1 aylık süresi bulunmaktadır. Bitler için net bir süre verilmese de bitlerin de tetiklenmesi mümkündür ve bit temizliği de ayrıca yapılabilmektedir. Kedinizi dış parazitlere karşı korumak için yapmanız gerekenler aşıya ek olarak kedinin düzenli temizliği olmalıdır.

Kedilerde dış parazitlerden biri olan pireler genelde farklı bir hayvan ile temasta bulaşmaktadır ve ciddi bir kaşıntıya sebep olmaktadır. Keneler ise genelde çimlerden geçmektedir. Ani sıcaklık değişimleri ve bunun gibi durumlarda kene direkt temas edebilmektedir. Kene görülmesi daha kolay bir hayvan olsa da tehlikelidir. Bitlerde de ölümcül olmamakla birlikte erken müdahale ile olumsuz sonuçları en aza indirilebilmektedir. 

Kedilerde Dış Parazite Karşı Korumak Mümkün Müdür?

Bu sık sık sorulan bir soru olsa da aşı büyük bir oranda dış parazite karşı koruyucudur. Eğer kedi aşı olduktan sonra sokağa salındı ise veya bahçede yani doğal alanda bakılıyor ise kedinin dış parazit aşısı çok daha sık yapılmalıdır. Çünkü dış parazitlere çok daha açıktır. Ancak ev kedisi için 3 ay yeterli bir süredir. Özellikle dışarı çıkmayan bir ev kedisi için koruyuculuk oranı çok daha fazladır. Yine de kedinizi dış parazitlere karşı korumak için yapmanız gerekenler arasında temizlik de yer alır. Pire kendini pek göstermese de bit ve kene kendini gösterdiği için temizliği daha kolaydır. Pire de kaşıntı yolu le kendini belli etmektedir. Özellikle kediniz başka bir kedi ile temas ediyorsa tüm bunlara daha açıktır. 

Kedileri Dış Parazite Karşı Korumak İçin Neler Gerekir?

Kedinizi dış parazitlere karşı korumak için yapmanız gerekenler arasında damla alternatifi de bulunmaktadır. Aşı daha çok önerilse de bu veteriner kontrolünde olduğu için kedi sahipleri damlayı tercih etmektedir. Damlayı herkes evde kedisini uygulayabilmektedir. Kedi damlasının etkisi ise 2 ay geçerlidir. Yani aşıdan daha kısa süreli bir etkisi olduğunu belirtmek gerekmektedir. Aynı zamanda kedinin tüyleri düzenli olarak temizleniyor ise ve kedinin bağışıklık sistemi de sağlıklıysa bu gibi parazitlerden etkilenme oranı en aza inecektir.

Dış Parazit Aşısı

Kedinizi dış parazitlere karşı korumak için yapmanız gerekenler arasında ilk olarak dış parazit aşısı yer alır. Her kediye yapılması gereken ve bu sayede kedinin ömrünü uzatan önemli bir aşıdır. Aynı zamanda kedinin rahat etmesini sağlar ve kaşınmasını da önler. 3 ayda bir yaptırılması durumunda kedi parazitlere karşı çok daha korunaklı olacaktır. 

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler