Kedilerin İshal Olmasındaki Nedenler ve Çözüm Önerileri ?

Kedilerin İshal Olmasındaki Nedenler ve Çözüm Önerileri ?
Kediler

Başlıklar

KEDİLERİN İSHAL OLMASINDAKİ NEDENLER VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Kedilerde de tıpkı insanlarda olduğu gibi ishal görülebilmekte ve farklı nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Kedilerin ishal olmasındaki nedenler oldukça farklıdır. Biyolojik sorunlar olabileceği gibi aynı zamanda psikolojik rahatsızlıklara bağlı olarak da ishal görülmektedir. Kedinizde ishal varsa, farklı çıkarımlarda bulunmadan bir kliniğe götürmeniz gerekmektedir. Çünkü ishali tetikleyen pek çok neden bulunmakta ve bu nedenlerin bazıları da ciddi sağlık sorunlarını arkasında saklamaktadır. Kedinizin ishal olup olmadığını anlamanız için tuvaletini sık sık kontrol edip, dışkısının genelde nasıl olduğunu bilmenizde fayda var. Çünkü kedilerde ishal ince bağırsak ve kalın bağırsak ishalleri olarak ayrılmaktadır. Bunu da kedinizin dışkısını kontrol ederek çok rahat bir şekilde ayırt edebilirsiniz.

Kedilerin İshal Olmasındaki Nedenler

Kedilerin ishal olmasındaki nedenler; beslenmesine, kısırlaştırılmasına, hastalanmasına ya da psikolojisine göre değişmektedir. Buna göre;

 • Kısırlaştırılmamış kedilerde görülebilmektedir. Bunun nedeni ise, kedinin kızgınlık döneminde çiftleşememesidir. Bu dönemlerde, ishal durumu gözlenebilmektedir.
 • Kediler, yemek yemeyi oldukça seven canlılardır. Fakat, her gıda kediler için uygun değildir ve sağlıklarını tehdit eder. Kediler, kendileri için uygun olmayan gıdalar tükettiklerinde ishal olma durumu sıkça ortaya çıkar.
 • Kedilerin bağışıklık sistemleri zayıf olduklarında, ishal görülebilmektedir.
 • Kedilerde görülen ve kedilerin sağlığını ciddi oranda tehdit eden virüsler, ishale neden olabilir.
 • Kedi besini denildiğinde ilk akla gelen süttür. Oysaki tam aksine kedilerin sıkça süt tüketmesi ishalin nedenlerinden biridir.
 • Kediler, kendileri için üretilen yaş ya da kuru mamaları tüketmelidir. Fakat her mama türü de her kedi için uygun değildir. Bu nedenle, kedilerin ishal olmasındaki nedenler arasında mamalarda yer almaktadır. Genelde, sürekli kullanılan mama değiştirildiğinde görülmektedir.
 • Kedilerin düzenli olarak aşı olması gerekmektedir. Aşıları aksadığında bağırsaklarında parazitlenme görülür. Parazitlenmeden kaynaklı olarak; karında şişme ve ishal ortaya çıkar.
 • Kediler, psikolojik sorunlara bağlı olarak da ishal olabilmektedir. Özellikle alıştığı ortamdan ayrılması ya da yaşadığı ortama bir ortak gelmesi durumunda ishal durumu gözlenebilmektedir.
 • Kedilerde görülen kanser türlerine bağlı olarak da ishal oluşabilmektedir.
 • Kedinizin kronik bir iltihaplı rahatsızlığı olabilir ve bu hastalıklar da ishale neden olmaktadır.
 • Kediler, genellikle yiyebildikleri her şeyin tadına meraklılardır. Zararlı ya da yararlı diye ayırt etmezler. Bu nedenle, kedilerde ev içerisinde ilaç ya da benzeri şeyleri tüketmesine bağlı olarak da ishal görülebilmektedir.

Kedilerde 10 yaşından sonra görülen ishaller, oldukça tehlikelidir ve hayati önem taşıyabilmektedir. Kedilerin ishal olmasındaki nedenler farklılık göstermektedir.  Bu nedenle, kedinizin neden ishal olduğunu anlamak için veterinere başvurmanız gerekmektedir.

Kedilerde İshal İçin Çözüm Yolları

Kedilerde ishal için çözüm yolları, ishalin nedenine göre değişmektedir. Kedinizin ishal durumu, 24 saat boyunca sürüyor haldeyse mutlaka veterinere başvurulması gerekir. Eğer, ishalde kanlanma varsa 24 saat beklenmeden hemen veterinere başvurulması gerekmektedir. Kediniz hastalığa bağlı olarak ishal olduysa veteriner, kedinin hastalığına göre ilaçlı ya da ilaçsız bir tedavi uygulayabilir.

Kedinizin ishali kanlı değilse ve henüz 24 saatti geçmediyse; farklı kedilerde ishal için çözüm yolları uygulayabilirsiniz. Mama değişikliği yaptıysanız, eski mamasına dönebilirsiniz. Kediniz ishal döneminde, sıvı kaybı yaşayacağı için bol su vermelisiniz. Kedilerde ishalin kesilmesine yardımcı olan gıdalar verebilirsiniz. Bunlar; haşlanmış tavuk (yağsız), haşlanmış patates ya da haşlanmış pirinç olabilir. Tuz, şeker ve su karışımı yaparak kedinize içirebilirsiniz. Kesinlikle insanlarda uygulanan ishal kesme yöntemlerini denemeyiniz. Kedinizin bulunduğu yerin temizliğine dikkat edilmelidir. Kedinize; veterinere danışmadan, ishalin nedenini tam olarak bilmeden ilaç vermeyin.

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler