Kedi Maması Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Kedi Maması Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?
Kediler

Kedi Maması Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Beslenme hemen har canlı için önemli bir ihtiyaçtır. Kedilerin de kaliteli bir şekilde beslenmeleri, onların yaşam kalitesini olumlu yönde etkiler. Bundan dolayı kedi maması alırken dikkat etmek de gerekmektedir. Peki, kedi maması alırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte bu soruya dair merak edilen tüm ayrıntılar!

Sevimli dostlarımızın kaliteli bir şekilde beslenmesi için mama tercihlerini özenli bir şekilde yapmalıyız. Kedi maması alırken ilk önce kedinizin yaşını göz önünde bulundurmalısınız. Zira kedi mamaları kedilerin yaşlarına göre farklı özelliklere göre üretilmektedir. Yine kedinize mama alacağınız zaman kedinizin kilosunu ve cinsini dikkate almalısınız. Ayrıca mama seçiminde kedinizin kısırlaşma durumunu dahi göz önünde bulundurmalısınız. Unutmamak gerekir ki her mama her kedi için uygun özelliklere sahip olmayabilir!

Kedi maması tercihlerinde kedinizi tanıyor olmanız, isabetli bir şekilde kedi maması seçmenizi de kolaylaştıracaktır. Kedi maması alırken, kedinizin hangi mamaları seviyor olduğunu ve onun lezzet alışkanlığının nasıl şekillendiğini de göz önünde bulundurmalısınız. Bununla birlikte kedi maması almadan önce bir uzmandan destek almak mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Kedi maması alırken nelere dikkat etmeliyiz? Sorusu kadar, kedilere ne miktarda ve kaç öğün mama vermeliyiz? Sorusu da önemlidir.

Kedilere Ne Miktarda Kaç Öğün Mama Vermeliyiz?

Sevimli dostlarımızın beslenme öğünlerine dikkat ettiğimiz kadar, öğün miktarlarına da dikkat etmeliyiz. Bu kapsamda yavru kedilerimize günde 3-4 öğün mama verebiliriz. Bu öğün miktarı 4 ile 6 aylık kediler için geçerli olmaktadır. 6 aydan sonraki süreçte kedilerimize günde 2 ile 4 öğün arasında mama verebiliriz. Burada öğünlerin arasını eşit tutmak önerilmektedir. Bununla birlikte düzenli olarak öğünler mama vermek ve öğün atlamamak sevimli dostlarımızın sağlıklı beslenmelerini de mümkün kılacaktır. Kedinize ne miktarda mama vereceğiniz konusu, kedinizin yaşı, cinsi ve kilosuyla doğrudan ilgilidir.

Kedilerin Mama ve Su Kapları Hangi Sıklıkla ve Ne Şekilde Temizlenmelidir?

Kedimize mama tercihinde dikkat ettiğimiz kadar mama ve su kaplarının temizliğine de dikkat etmeliyiz. Zaman içerisinde su ve mama kapları kirlenmektedir. Dolayısıyla kirlenen bu kaplarda bakteriler oluşur. Bu da kedimizin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Genel olarak kedimizin mama kaplarını günlük olarak temizlemekte fayda vardır.

En azından mama kabının her gün temizlenmesi, kedimizin sağlığını doğrudan etkileyecektir. Su kabını ise haftada en az 2 kez olmak üzere temizlemeliyiz.  Mama ve su kabını temizlerken güçlü kimyasalların kullanılmaması gerekmektedir. Yine temizleme işleminden sonra bu kapların temiz su ile durulanması ardından kurutulması da önerilmektedir.

Kedilerde Aynı Mamayı Uzun Süre Kullanmak Bir Problem Yaratır Mı?

Esasında kedi maması alırken nelere dikkat etmeliyiz? Sorusunun yanıtı, kedi mamalarının uzun süreli kullanımının bir sorun oluşturup oluşturmadığı sorusunun da kapsamaktadır. Çünkü sevimli dostumuz için tercih ettiğimiz mama kaliteli bir mama olursa, bu mamanın uzun süre boyunca tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmaz. Bundan dolayı kedi maması tercih ederken mutlaka özenli bir çalışmanın içerisinde yer almalıyız. Tercih ettiğimiz kedi mamasının besinsel değer olarak dengeli bir mama olması, kedimizin sağlıklı ve dengeli beslenmesini de mümkün kılacaktır.

Şayet tercih ettiğimiz kedi maması, kaliteli ve dengeliyse kedimizin ömür boyunca aynı mamayı tüketmesinde bir sakınca yoktur. Ancak kimi kediler, lezzet çeşitliğini ister. Böyle durumlarda kedimizin bir süre sonra aynı kedi mamasından bıkması gibi bir sorunla karşılaşabiliriz. Esasında bu durum kedi mamasında bir sorun olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte kedimizin henüz yavruyken farklı lezzetlerini tanımaları açısından farklı mamaları denemek akıllıca olacaktır.

 

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler