Kedilerde Viral Hastalıklar ve Aşılama ?

Kedilerde Viral Hastalıklar ve Aşılama ?
Kediler

Başlıklar

Kedilerde Viral Hastalıklar ve Aşılama 

Kedilerde viral hastalıklar onların yaşamlarına devam edememesinin en temel sebeplerindendir. Bu hastalıklar kendi içerisinde çeşitlere ayrılsa da her birinin çözümü mevcuttur ve bu çözümler aşılama ile gerçekleşmektedir. Bu nedenle kedilere düzenli olarak aşılama yapılmalıdır. Kedilerde aşılama yapıldıktan sonra buna ek olarak aşı takibi de uygun bir biçimde yapıldığı müddetçe kedilerde viral hastalıkların görülme riski oldukça azalmaktadır. 

Kedilerde Viral Hastalıkların Çeşitleri Nelerdir?

Kedilerde viral hastalıklar birden fazladır. Bunların arasında en bilinen ise kuduzdur. Kuduz aşısı muhakkak yaptırılması gereken aşıların başında gelmektedir. Kuduz aşısı olmayan bir kedinin uzun vadede felç kalması ve ölmesi mümkündür bu nedenle ertelenmemelidir. FeSFV ise kedilerde çoklu eklem iltihabı olarak nitelendirilen ve yine birçok sorunu beraberinde getiren bir hastalıktır. Aynı zamanda bu hastalığın net bir göstergesi olmadığı için anlamak da pek mümkün olmayacaktır. Aynı zamanda birtakım enfeksiyonlar tarafından tetiklenmesi de mümkündür. 

Bir diğer hastalık ise kedi nezlesidir. Bu bulaşıcıdır ve bu nedenle muhakkak aşısı yaptırılmalıdır. Üst solunum yolu ile bulaşan bu hastalık özellikle yavru kedilerde sık sık görülürken bir ortamda birden fazla kedi varsa da görülme oranı artacaktır. Bunun belirtileri ise hırıltı, salya ve göz yaşı gibi durumlar olmaktadır.  Son zamanlarda en sık duyulan hastalıklardan biri de gençlik hastalığıdır. Yine bir virüs nedeni ile oluşan hastalık küçük kedilerde daha sık görülmektedir ve bulaşma ihtimali yüksek bir rahatsızlıktır. Son ciddi viral hastalık ise kedi lösemisidir. Yine bir virüs nedeni ile olan bu hastalık da küçük yaşlardaki kedilerde daha sık görülmektedir. Bağışıklık sistemini adeta mahveder bu nedenle aşısı yaptırılmalıdır. Kedilerde aşılama ve önemini anlamak için bu hastalıkları incelemek gerekmektedir. 

Kedilerde Viral Hastalıklara Nasıl Karşı Koyulur?

Kedileri hastalıklardan korumanın yöntemi onları aşılamaktır. Kedilerde aşılama son yıllarda yaygınlaşmıştır ki bu sayede pek çok hayvan güvenli bir hayat sürebilmektedir. Kedilerde viral hastalıklar, aşılama sonucunda azalsa da dikkat edilmesi gereken temizlik gibi faktörler de vardır. Kedinin bulunduğu alanın temiz olması, yediği besinlerin çiğ olmaması gibi pek çok dikkat edilecek unsur vardır. Aynı zamanda aşı takibi de düzenli olarak yapılmalıdır. 

Kedilerde Aşılamanın Önemi 

Kedilerde aşılama ve bunun önemini anlayabilmek için viral hastalıklar ayrıntılı bir biçimde incelenmelidir. Özellikle solunum yolu ile dahi geçebilen viral hastalıklar, ev kedilerini bile riske atan faktörlerin başında gelmektedir. Bu nedenle kedilerde aşılama ilk andan itibaren eksiksiz ve düzenli bir biçimde gerçekleşmelidir.

Kedilerde viral hastalıklar virüsler yolu ile oluşurlar. Bu virüslerin bir kedinin bir başka kedi ile temasa geçmesi sonucu dahi geçebilmesi mümkündür. Yani oldukça uzun süre gerekmeden aşısız bir kedi viral hastalık kapabilmektedir. Bu kedinin ömrünü kısaltmaktadır ve özellikle geç tespit edildiğinde çok daha olumsuz bir durum ile sonuçlanabilmektedir. 

Kediler İçin Doğru Aşılama Zamanları

Kedilerde aşılama tek bir sürece bağlı değildir. Yani her aşının süresi bir diğerinden farklıdır. Bu nedenle ayrı ayrı takip edilmesi önerilmektedir. Kedilerde viral hastalıklar birden fazla olduğu gibi her birinin aşısı da farklı zamanlara aittir. Bunlar için bir kedi pasaport edinebilir ve aşıların tarihlerini kontrol edebilirsiniz. Bu sayede aşıları doğru zamanda yaptırabilmek zor olmayacaktır. Bazı aşılar da kendi içerisinde tekrara sahiptir ve bu aralıklar veteriner hekim tarafından belirtilecektir. Kedinin sağlığı ön plana alınmalı ve aşılara ek olarak diğer koşullar da en iyi hale getirilmelidir. 

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler