Köpeklerde Raşitizm Hastalığı Nedir ?

Köpeklerde Raşitizm Hastalığı Nedir ?
Köpekler

Köpeklerde Raşitizm Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeklerde raşitizm hastalığı Özellikle köpeklerde gelişime çağında ortaya çıkan raşitizm hastalığı, fosfor, kalsiyum ile D vitamini eksikliğinden ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Elbette ki köpeklerde raşitizm hastalığı belirtileri konusunda bilgi sahibi olmak, köpeğinizin bu hastalıktan korunmasını da mümkün kılacaktır. İşte bu ve benzeri konulara dair merak edilen tüm ayrıntılar!

Raşitizm ger şeyden önce kemik gelişimini olumsuz yönde etkileyen bir kemik hastalığıdır. Bu hastalığın ortaya çıkmasını, fosfor, kalsiyum ve D vitamini eksikliği tetikler. Çünkü kalsiyum, D vitamini ve fosfor birini doğrudan etkileyerek, birbirlerini desteklemektedir. Bundan dolayı herhangi birinin eksiliği kemik metabolizmasını da bozabilecektir.

Köpeklerde raşitizm yeteri miktarda güneş ışığının alınmaması durumunda yaşanılan bir hastalıktır. Yine köpeklerin yeterli miktarda fosfor ve kalsiyum içeren gıdalardan tüketmemesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık kemiklerde deformasyonların ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca uzun kemiklerde eğriliklerin yaşanmasına hatta kırılmaya yatkınlık gibi sorunların oluşmasına neden olmaktadır.

Köpeklerde Raşitizm Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Raşitizm hastalığı köpeklerin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bundan dolayı köpek sahiplerinin mutlaka bu hastalığa dair bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bu kapsamda köpeklerdeki raşitizm hastalığının belirtilerini biliyor olmak şarttır. Köpeklerde raşitizm hastalığı belirtileri aşağıdaki gibi sıralamaktadır:

  • Elle muayene edildiğinde ağrı durumunun ortaya çıkması
  • Kabızlıkla beraber idrar tutukluğuna benzer sorunların yaşanması
  • Köpeğin tüy yapısında matlaşma ve karışıklık gibi bozuklukların yaşanılması
  • Köpeklerde taş ya da toprak yeme hatta duvar yalama davranışlarının yaşanması
  • Bel bölgesinde belirgin bir şekilde deformasyon, kemiklerde eğilme sorununun ortaya çıkması

Şayet köpeğinizde raşitizm belirtilerine benzer sorunlar yaşıyorsanız; hemen bir veterinere başvurmalısınız. Çünkü bu tür rahatsızlıkların tedavi edilmesinde; erken teşhis önemlidir. Köpeklerde raşitizm hastalığı gebelik döneminden büyüme döneminin tamamlandığı döneme kadar rastlanması muhtemel bir rahatsızlıktır. Bundan dolayı raşitizm hastalığının önlenmesi için gebelik dönemi de dahil olmak üzere yavru köpeklerinin gelişim dönemlerinin sıkı sıkıya takip edilmesi şarttır.

Köpeklerde Raşitizm Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Hemen her hastalıkta olduğu gibi köpeklerde raşitizm hastalığında da erken teşhis önemlidir. Raşitizm hastalığında erken teşhis yapıldığında kemikten bozulmalar çok daha derinleşmeden tedavinin yapılması mümkün olmaktadır. Şayet raşitizm hastalığı ilerlemişse kemiklerin kalıcı bir şekilde kırılması gibi hiç de istenmeyen durumlar ortaya çıkacaktır. Oysa raşitizm hastalığı erken dönemde teşhis edilirse, kemiklerdeki deforme de erken dönemde giderilmiş olacaktır.

Henüz raşitizm hastalığı ilerlemişse; tedavi sürecinde vitamin takviyesi yapılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gerekli olan en temel husus; vitamin takviyesinin mutlaka bir veteriner kontrolünde yapılmasıdır. Zira hatalı bir şekilde vitamin takviyesinin yapılması ölümcül sonuçlara neden olabilir. Mesela şayet köpeğinize aşırı miktarda D vitamini takviyesi uygulayacak olursanız; köpeğinizde böbrek yetmezliği rahatsızlığının ortaya çıkmasını tetikleyebilirsiniz. Bu da köpeğinizin zehirlenmesi sonucunda ölmesine neden olabilir. Bütün bu bilgiler ışığında köpeklerde raşitizm hatalığı tedavisi sürecinin son derece hassas bir süreç olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

İlerlemiş raşitizm rahatsızlığı durumlarında köpeğin hareketlerinin kontrol altında tutulması gerekmektedir. Böylece beklenmedik kırıkların ortaya çıkması da engellenmektedir. Ayrıca köpeğin hareketlerinin kısıtlanması aynı zamanda hastalığın ilerlemesini de engelleyecektir. Köpeğinizin tedavi sürecinde kaliteli besinlerle beslenmesi, tedavi sürecini olumlu yönde etkileyecektir.

Unutmamak gerekir ki köpeklerde raşitizm hastalığı köpeğinizin hayatını altüst edecek önemli bir rahatsızlıktır. Raşitizm hastalığını önemsemek ve zamanında köpeğinizi veterinere götürmek, onun sağlığı için hayati derecede önemlidir. Bu noktada raşitizm hastalığının belirtilerini bilmek ve yavru köpeklerin gelişiminin yakından takip edilmesi de şarttır!

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler