Köpeklerde Parvovirüs Enfeksiyonu?

Köpeklerde Parvovirüs Enfeksiyonu?
Köpekler

Başlıklar

Köpek Parvovirüs Enfeksiyonu

Parvo virüsün görülen en temel semptomu hızla artan ishaldir. Bu ishal normal olarak başlar sonrasında bağırsak mukozasına verdiği hasarla kanlı ishale dönüşür. Köpeklerde Parvo virüs (CPV) enfeksiyon vakaların çoğu 6 (altı) hafta ile 6 (altı) ay arasında değişen yavru köpeklerde görülmektedir. Yavru köpekler anne sütünden ayrıldıktan yaklaşık 4 ile 6 hafta sonra kanlı ishal olarak bilinen parvo virus etkenine karşı son derece zayıf duruma düşmektedirler. Parvo virüsten korunma net bir şekilde aşılama ile olmaktadır. Sadece parvo viruse karşı koruyan aşılar parvo ile gençlik hastalığı, distempere karşı beraber olan ikili karma aşılar ve beşli karma aşıların içerisinde parvo viruse karşı koruyucu antikorlar geliştirilir.  45 günlükten sonraki yavrular 15 ile 21 günlük aralıklarla parvo virus etkeni için aşılanırlar. Aşılamanın en az 3 doz olması gerekmektedir. Doberman, rottweiler , kangal gibi büyük ve güçlü cüsseli ırklar bu hastalığa karşı son derece güçsüz ve zayıftırlar. Bu tarz ırklar için fazladan 1 doz aşı yapılması önerilmektedir.

Köpeklerde Parvovirüs Belirtileri Nelerdir;

Köpek parvovirüs (CPV)  enfeksiyonunun bağırsak formuyla ilişkili bilinen semptomları aşağıda belirtilmiştir;

 • Şiddetli kanlı ishal, Letarji, Anoreksi, Ateş, Kusma, Ağır kilo kaybı, halsizlik, tüyler de matlık olarak gözlenmektedir.
 • Bazı vakalar da sadece kusma semptomu ya da normal bir ishal şeklinde de görülebilmektedir.
 • Hastalığın tanısı veterineriniz tarafından alınan kan tahlilleri, dışkı muayeneleri ile hızlı test kitleri ile veteriner hekim tarafından teşhis konulmaktadır.
 • Parvovirüs’ün köpeğe bulaştıktan sonra kendine spesifik bir kötü kokusu bulunan hastalığın tecrübeli hekimler tarafından bu koku sayesinde parvovirüs teşhisi konulabilmektedir.
 • Veteriner hekiminiz hasta köpeğinizin karın bölgesini incelediğinde, köpeğiniz ağrı veya rahatsızlıktan dolayı muayene sırasında tepki verebilir.
 • CPV’ye yakalanmış köpekler ayrıca ateş yerine düşük vücut sıcaklığına ( hipotermi ) sahip olabilir .
 • Prognoz yavrular için daha düşüktür, çünkü daha az gelişmiş bir bağışıklık sistemine sahiptirler. CPV bulaşmış bir yavru köpek için şok ve ani ölüm sık görülen bir durumdur.

Köpeklerde Parvovirüs’ün Önlenmesi

Parvovirüs (CPV) enfeksiyonuna karşı alabileceğiniz en iyi önlem, aşılama için veteriner hekimin tarafımıza önerdiği doğru protokolü takip etmektir. Küçük yavru köpekler altı haftalıkken ve 10 haftalık olduktan sonra en az iki aşı ile aşılanmalı ve üçüncü aşılamadan en az iki hafta sonrasına kadar başka köpeklerle kesinlikle sosyalleştirilmemelidir.

 • Köpeklerinizi bu hastalıktan korumak amaçlı ilk aşıyı yavruyken ve daha sonrasında da düzenli olarak senelik  aşılamaların kesinlikle yapılması gerekmektedir.
 • Parvovirüs genellikle kötü üretim koşullarının olduğu yerler de daha fazla bulaşma  eğilimi göstermektedir.
 • Genellikle bulaşma dışkı yoluyla olmakta birlikte, sokakta yaşayan hayvanların birçoğu bu hastalığa karşı savunmasız ve aşısız olduğundan ölmektedirler.
 • Üretim yerlerinde ki köpekleri sahiplenirken ilk aşısını yaptırıp sahiplenilmesi veteriner hekimler tarafından tavsiye edilmektedir.
 • Yüksek riskli ırklar, 22 haftaya kadar daha uzun bir başlangıç ​​aşılama süresi gerektirebilir. Bu süre zarfında, köpeğiniz yalnızca hasta olmadığını bildiğiniz aşılama sürecini tamamlamış köpeklerin olduğu özel alanlarda köpeğinizi sosyalleştirmelisiniz. Tamamen aşılanmış köpekleri olan arkadaşlarınız bu köpekleri evinize getirebilir ya da yavru olan köpeğinizi evlerine götürebilirsiniz.
 • Parvovirüs ciddi sonuçları olan bir hastalıktır. Siz ve veteriner hekiminiz tarafından yapılacak hızlı müdahale, köpeğinize tam bir iyileşme için en iyi prognozu verir.

Parvovirüs Tedavi Edilebilir Mi?

Hastalık viral bir enfeksiyon olduğundan bilinen gerçek bir tedavisi yoktur. Kanlı ishali köpeklerde erken farketmek tedavi için çok önemlidir. Parvovirus tedavisinde, belirtileri iyileştirmeye ve ikincil bakteriyel enfeksiyonları önlemeye odaklanılır. Köpeklerinizin yoğun terapi ve sistemik destek iyileşmenin anahtarıdır.

 • Uygulanan intravenöz sıvı tedavisi, şiddetli ishal ve dehidrasyon’dan sonra köpeğin normal vücut sıvısının korunmasında çok önemlidir.
 • Köpeklerde sağ kalım oranı tedavi edildiğinde yaklaşık yüzde 70 olarak bilinmektedir, ancak ölüm bazen şiddetli dehidrasyon, ciddi sekonder bakteriyel enfeksiyon, kandaki bakteriyel toksinler veya şiddetli bağırsak kanamasından kaynaklanabilir .

Prognoz yavrular için daha düşüktür, çünkü daha az gelişmiş bir bağışıklık sistemine sahiptirler. CPV bulaşmış bir yavru köpek için şok ve ani ölüm sık görülen bir durumdur.

 

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler