Köpeklerde (Artrit) Eklem Şişliği Nedir ?

Köpeklerde (Artrit) Eklem Şişliği Nedir ?
Köpekler

Köpeklerde (Artrit) Eklem Şişliği Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Hayatımızın tatlı dostları köpeklerimiz, kimi zaman yaşamsal faaliyetlerini etkileyen hastalıklarla karşı karşıya kalabilir. Bunların içerisinde artrit en yaygın olarak görülen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Köpeklerde eklem şişliği nedir? Dahası köpeklerde eklem şişliği belirtileri nelerdir? İşte bu ve benzeri sorulara dair tüm ayrıntılar!

Irk, yaş ne olursa olsun farklı nedenlerle ortaya çıkan bu rahatsızlık köpeklerin yaşam kalitesini bozmakta, hareket yeteneğini kısıtlı hale getirdiği için can dostlarımızı ve dolayısıyla bizleri mutsuz etmektedir. Atrit ya da diğer adıyla eklem şişliği,  kimi zaman köpeklerimizde geri dönüşü olmayan kalıcı hasarlar bırakabilmektedir.

Hareket sistemi için gerekli olan eklem, kıkırdak ile lif yapısını oluşturan kollajenin azalması sonucu oluşan şişlikler, günlük hayatlarını kaliteli olarak geçirmelerine engel olmaktadır. Ağrılı ve oldukça köpeğe sıkıntı veren bu sürecin giderilebilmesi için öncelikle hastalığın başlangıç evresinde fark edilip, ona göre ilk müdahalenin yaptırılması gerekir.

Köpeklerde Artrit Belirtileri Nelerdir?

Evde evcil hayvan beslemek oldukça sorumluluk gerektiren bir iştir. Çünkü hayvanların doğru beslenmesi ve sağlıklarına dikkat edilmesi, hayvan sahiplerinin dikkat etmesi gereken hususlardandır. Köpekler, sadık olmaları ve insanlara olan yakınlıkları nedeniyle evlerimizde en çok beslediğimiz hayvanlardandır. Ancak oldukça hareketli olan köpeklerin normal aktivitelerini yerine getirmediği zaman bir rahatsızlık yaşama olasılığı olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Köpeklerde eklem şişliği belirtileri söz konusu olduğunda karşımıza pek çok alternatif seçenek çıkmaktadır. Köpeklerin eklem yerlerinde oluşan şişlikler,  artrit belirtileri arasında yer almaktadır. Köpeklerde yürüme, atlama, zıplama ya da koşma, günlük aktiviteleri arasında olağan unsurlardır. Ancak köpeklerin bu normal hareketlerini yapmak istememeleri, topallamaları ve zaman içerisinde iştah kaybı yaşamaları bir hastalık yaşadıklarının belirtisi olabilir. Köpeklerin artrit olan ayaklarını hareket ettirmek istememeleri, aslında var olan ağrı ve acıların etkisi nedeniyledir.

Köpek bakan kişiler, hayvanlarında görülen anormal durumları dikkatle incelemelidir. Köpeklerinin olağan tavırları dışında davranması, kişilerce göz ardı edilmemelidir. Gün içerisinde oldukça aktif olan köpeklerin birden bire hareketlerinin azalması, yerinden kalkmak istememesi, oynamak istendiği zaman rahatsız olup, hatta hırçınlaşması ve ayağının üzerine basmaktan kaçınması, artrit’in belirtileri arasında yer almaktadır.

Köpeklerde Artrit Neden Oluşur Ve Tedavisi Nedir?

Köpeklerde kimi zaman yaş, kimi zaman ise daha farklı nedenlerle artrit oluşabilir. Köpeklerin hayatını oldukça olumsuz etkileyen artrit; obezite, bakteri, mantar, sağlıksız beslenme ve gereksiz egzersizlerin yanında şeker hastalığı ve Cushing sendromu da artrit’e sebep olabiliyor. Artritin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Öncelikle yapılması gereken ise artrit oluşumunun temel nedenini araştırmak ve daha sonrasında artrit türüne göre tedavi yoluna gitmektir. Köpeklerde eklem şişliği tedavisi süreci son derece hassas bir süreci de beraberinde getirmektedir.

Bunun için uzman bir veterinere muayene ettirilen köpeğin seçilen tedavi şekline uygun olarak tedavi ettirilmesi gerekir. Genel olarak uygulanan yöntemlerin başında, köpeklerin fazla kilolardan kurtarılması ve normal kilosuna döndürülmesi gelir. Böylece artrit olan ağrılı ayak üzerindeki fazla yük kalkabilir. Bunun için sağlıklı beslenme programının yanında, hafif egzersiz ve özellikle yüzme gerekebilir.

Fizik tedavi uygulanan ve masajlar ile birlikte destekleyici ilaç ve bitkisel takviyelerle iyileşme süreci hızla tamamlanabilir. Bunun yanında yapılması gereken en önemli şey, köpek sahiplerinin asla köpeklerinden vazgeçmemesidir. Yanında olduğu hissiyatını geçirmenin, köpeklerin depresyona girmesini önleyerek, iyileşmenin çok daha kısa zamanda ve etkili olmasını sağladığı unutulmamalıdır. Sevimli dostlarımıza göstereceğimiz sevgi ve ilgi onların tedavi sürecini de olumlu yönde etkileyecektir.

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler