Köpeklerde Göz Hastalıkları ?

Köpeklerde Göz Hastalıkları ?
Köpekler

KÖPEKLER DE GÖZ HASTALIKLARI

Köpekler de oluşan göz hastalıklarının en önemlisi bilinçsiz ilaç kullanımıdır. Köpeğiniz de oluşmuş olan göz hastalığını tedavi etmek için veteriner  hekimler  tarafından verilen ilaçların birkaç defa kullanılıp bırakılması hastalığı tam tedavi etmemekte bunun sonucunda hastalığın ilerleyip daha fazla soruna yol açmasına neden olabilmektedir. Evcil hayvanınızın tedavisine müdahale edilemez hale getirebileceğinden kesinlikle hekiminizin uyguladığı tedavi metodu doğrultusunda hareket edilmelidir.

Gözler bilindiği üzere evcil hayvanlarımızın vücutlarında buluan en hassas organdır. Bilinçsiz ve dışarıdan kullanılan ilaçlar basit olan bir problemi kompleks haline getirebilmektedir. Bu tarz durumların yaşanmamamsı için veteriner hekimlerin evcil hayvanınızı muayene ettikten sonra hastalığın tedavisi için vermiş olduğu ilaçların tavsiye edilen dozlar da ve zamanlar da uygulanılması kesinlikle  gerekmektedir.

Evcil hayvanlarımız da  yaşadığımız en önemli göz hastalıklarının başında  gözde kızarıklık ve  göz yaşı problemi gelmektedir. Çünkü bu tarz  problemler bizlere evcil hayvanlarımızda oluşan hastalıkların belirtilerini göstermektedir.

Köpekler de 3 tane göz kapağı bulunmaktadır. Bazı durumlar da insanlar konjuktivardaki kızarıklıkların basit bir problem olduğunu düşünüp bununları görmezden  gelebilmektedir.  Ancak bu durumun ciddi bir rahatsızlık olabileceğinin bilincine varıp mutlaka veteriner bir hekime başvurması gerektiğini bilmelidirler. Önemsenmeyen kızarıklıklar daha sonra köpeğinizin gözlerinde ciddi sonunlara ve sonuçlara neden olabilmektedir. Evcil hayvanlarımızda çoğunlukla yaşanan problemlerin başında yabancı bir cismin göze batması gelmektedir. Özellikle pisi pisi otlarının göze batması en sık karşılaşılan bir sorundur. Köpekler de 3 tane göz kapağı olduğundan pisi pisi otu göz kapağına girebilmekte ve bunun sonucunda da göz problemleri yaşanmaya sebebiyet vermektedir. Bu tarz bir sorun ile karşılaşmamak için cins hayvanlarınızın göz muayenesini evde nasıl yapılacağını uzman bir veteriner hekimden öğrenip düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.

Gözler de akıntı, kızarıklık, kaşıntı ya da gözde herhangi bir noktaya köpeğiniz patisini sürüyorsa mutlaka köpeğinizi veteriner bir hekime götürülmesi gerekmektedir.  Gözde oluşan ağrının en büyük belirtisi gözün kısılmasıdır. Ağrının nedeni gözün içerisin de yer alan büyük bir enfeksiyonun olabileceği ilk önce düşünülmesi gereken bir durumdur. Fakar bazen  bu tarz durumlar göze bağlı da olmayabilmektedir. Birçok hastalık kan parazitleri , halk arasında şark çıbanı olarak bilinen kenelerden  buluşan şekaniz  gibi hastalıkların tamamı  gözde şiddetli ve ciddi enfeksiyona yol açabilmektedir.  Yanlış ilaç kullanımı kornea ve iyileşmeyi geciktiren ya da gözün daha kötü olmasına neden olan  problemlere yol açmaktadır. Kornea problemleri göze yabancı cisim batması ve ya başka sebeplerden de oluşabilmektedir.

Katarak yaşa bağlı olarak gelişen fizyolojik, patolojik olmayan bir hastalıktır. Katarak hastalığına bağlı olarak görme de problemler oluşmaktadır. Fizyolojik bir hastalık olmasına rağmen enfeksiyonel, doğuştan kataraklı doğma, şeker hastalığına bağlı durumlar da söz konusudur. Ayrıca viral hastalıklara bağlı olarak gözde konjiktivit, kornea problemleri, yanma gibi hastalıklarda oluşabilmektedir.

KÖPEKLERDE YAŞANAN BAŞLICA GÖZ HASTALIKLARI ŞUNLARDIR;

 • Konjunktivit
 • Epifor
 • Glokom
 • Alerji

KONJUNKTİVİT

 • Göz zarının iltihaplanmasının kaynaklanan bir hastalıktır. Belirtileri; kızarıklık, gözde kısıklık,sürekli gözü pati ile kaşıma

EPİFOR

 • Gözler de sürekli sulanma olarak kendini belirten bir hastalık türüdür. Açık renkli köpeklerde daha kolay farkedilse de koyu renkli köpekler de bazen gözden kaçabilmektedir. Koyu renkli köpeklerinizin göz çevresini sildiğiniz zaman görülmektedir.

KURU GÖZ SENDROMU

 • Kısaltılmış adıyla KCS olarak geçmekte olan hastalık köpeklerde yeterli miktarda göz sıvısı salgılanmamasından kaynaklanmaktadır. Hastalık enfeksiyon, travma gibi nedenler de kaynaklanabilmekte köpeklerde göz kuruluğuna sebebiyet vermektedir. Hastalığın belirtileri; Göz  sürekli göz kırpma, göz kapaklarının şişmesi, sarı akıntı ve göz çevresinde yangı şeklinde gözlenmektedir.

GLOKOM

 • Göz basıncının sürekli yükselmesiyle birlikte görme sinirinin zarar görmesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Poodle, Chow Chow, Cocker Spaniel ırk köpekler de daha sık görülmektedir.

İki çeşit glokom bulunmaktadır.

 • Birincisi; Göz sıvısının akmaması sonucu oluşan içeride sıvı birikimidir.
 • İkincisi; göz kanseri, enflamasyon ve ya travma sonucu oluşmaktadır.

ALERJİ

 • Toz, polen, çimen türlere alerjisi olması sonucu oluşan bir hastalıktır. Terrier, Setter,  Retriever  cins köpekler ve özellikle basık burunlu Bulldog, Pug  ırklarda daha sık görülmektedir.
 • Hastalığın belirtileri; Gözde kaşıntı ve akma, Kızarıklık, tahriş,hapşırma, kusma,sürekli kaşıma, patiler de şişme, patiyi sürekli çiğneme ve yalama, köpeğiniz eğer horlamıyorsa horlama hali de gözlenmektedir.

Yukarıda bahsedilen hastalık belirtilerinden en az bir tanesi köpeğinizde gözlemliyorsanız veteriner bir hekime götürmeli tedaviye başlanmalıdır. Köpeklerde göz hassas bir organ olduğundan hastalığı tedavi etmek amacıyla veteriner hekiminizin vermiş olduğu ilaçları önerilen dozlar da ve zamanlarda kullanmanız önerilmektedir. Verilen dozlarda ve zamanlar da kullanılmayan ya da tedaviyi yarıda bırakmanız durumunda köpeğinizin iyileşmesini zorlaştırdığı gibi daha ciddi sonuçlara yol açabileceğini unutmamız gerekmektedir.

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler