Emziren Köpek Nasıl Beslenir?

Emziren Köpek Nasıl Beslenir?
Köpekler

Emziren Köpek Nasıl Beslenir?

Köpekler; tartışmasız insanların en sadık dostlarıdır. Vefa duygusunu en yoğun olarak yaşayabileceğiniz sevimli patiler, insanların hayatlarına ayrı bir güzellik ve neşe katar. Yoğun geçen günün sonunda eğlenceli geçen zaman yaşatan köpekler, insan hayatına renk katar. Pek çoğumuzun can dostu olan köpeklerin de ilgi ve sevgimize ihtiyacı vardır. Özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde bu alakanın çok daha fazla olması gerekir. Çünkü sadece köpeğimiz değil, yavruları da bundan etkilenir. Peki, emziren köpek nasıl beslenir? İşte bu soruya dair merak edilen ayrıntılar!

Her köpeğin kendine özel bir yemek alışkanlığı vardır. Çünkü ırklarına göre köpeklere farklı beslenme programları uygulanması gerekir. Laktasyon döneminde yani köpeğe doğum sonrasında beslenmelerine ise ayrıca özen gösterilmelidir.  Bir köpek yaklaşık olarak en az beş tane yavru dünyaya getirir. Başlangıçta yaklaşık olarak her bir yavru için annenin günlük verebileceği süt oranı 150 mg’dır. Ancak doğum sonrası pik döneminde bu oranın arttığı görülür. Dolayısıyla anne köpeğin hem yavrularını emzirebilmesi, hem de kendi enerjisi ve sağlığı için en doğru şekilde beslenmesi gerekir. Peki, anne köpeğin beslenmesinde nelere dikkat edilmelidir? İşte yanıtı!

Anne köpeğin Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anne olan köpeklerin düzensiz ve sağlıksız beslenmesi, hem kendisinin hem de yavrularının hayatını tehlikeye atabilir. Bu nedenle bu dönemde uzman bir yardım alınması gerekebilir. Bir köpeğin en doğru şekilde beslenmesi için yeterli oranda kalori miktarını içeren beslenme diyeti uygulanması şarttır. Bunun için köpeğin ağırlığı, yavruların sayısı ve ağırlıkları, annenin metabolizması ve aktifliği ile bulunduğu ortamın şartları göz önünde bulundurulmalıdır.

Emziren dişi köpeklerin yavrularının beslenmesi ve kendi enerji ihtiyaçları için gerekli kalori alımı, yağ oranı fazla olan yiyecek tüketimi ile mümkündür.  Annenin daha fazla süt üretimi yapabilmesi yeterli değildir. Yeterli ve kaliteli süt ile ancak yavru köpeklerin kemik gelişimi sağlanabilir. Bu da köpeklerin gerekli protein ve vitaminler içeren besin alımları ile mümkündür. Ayrıca anne köpeğin sindirilebilen besinleri alması da hem kendi fiziksel rahatlığı, hem de daha fazla süte dönüşmesi açısından gereklidir.

Doğum Sonrası Köpeklerin İhtiyaç Duyduğu Oranlar Nasıl Hesaplanır?

Dişi köpeğin doğum sonrasında besin düzenine dikkat edilmemesi, annenin yeterli enerjiyi alamayarak, iyileşme sürecini geciktirmesine neden olmaktadır. Bu arada sütün kalitesini etkileyen yanlış beslenme tarzı, yavruların sağlıklı gelişimini olumsuz etkileyebileceği gibi hayati olarak da risk taşımasına neden olabiliyor. Bunun için köpek sahiplerinin beslenme programına dikkatli etmesi ve buna göre bir diyet hazırlaması gerekiyor.

Bir anne köpeğin günlük olarak normal besin alımına ilaveten,  yüz kalorilik ek bir besine ihtiyacı bulunuyor. Bir örnek vermek gerekirse emziren anne köpek günlük bir litre süt verebilmesi için yaklaşık olarak 135 gram sindirilebilir proteine ihtiyaç duyuyor. Bunun dışında dişi köpeğin vitamin ve mineral ihtiyacını da karşılamak gerekiyor. Emziren köpeklerde günlük alınması gereken vitamin ve mineraller, yavrular dört haftalık olduğunda en üst sınıra dayanır. Bu devrede vücutta depolanan vitamin ve mineraller eksilmeye başlar ve gerekli diyet ile depoların yeniden doldurulmaması halinde, anne sağlığı tehlikeye girebilir.

Kilo kaybının oluşmaması ve yeterli süt oranının karşılanabilmesi için emzirme döneminin üçüncü haftasında yaşamsal gereksinime ek olarak yem miktarının üç kata çıkartılması gerekir. Ayrıca ilk doğum sonrasında kuru yemin ıslatılması ve % 10 oranında et verilmesi de anne köpeğin sağlıklı beslenmesi için dikkat edilmesi gereken diğer hususlar arasında yer almaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında emziren köpek nasıl beslenir? Sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıt vermiş olduk!

 

 

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler