Köpeklerde Kabızlık Nedenleri Ve Önlemleri

Köpeklerde Kabızlık Nedenleri Ve Önlemleri
Köpekler

Köpeklerde Kabızlık Nedenleri Ve Önlemleri

Hayvanlar yaşamlarını normal olarak devam ettirmeleri için sindirim sistemlerinin düzenli olarak çalışması gerekiyor. Sindirim sistemlerinin bozulması köpeklerde farklı hastalık nedenlerine yol açıyor. Sindirim sisteminin bozulmasından kaynaklı hastalıklarından birisi de; kabızlıktır. Köpeklerde insanlar gibi kabız oluyorlar. Bu yüzden de köpek sahiplerinin köpeklerde kabızlık konusu için bazı bilgileri bilmeleri gerekiyor. Peki, köpeklerde kabızlık nedenleri söz konusu olduğu zaman hangi sebepler karşımıza çıkar?

Genel olarak köpeklerde kabızlık nedenleri beslenme şekline bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Burada köpeğin cinsi de kabızlık sorunun oluşmasında etkili olabilmektedir. Her tür köpek grubu kabızlık rahatsızlığını yaşayabilir. Çünkü köpeklerde kabızlık sorunlarının ırk ya da yaş ile bağlantısı yoktur. Kabızlık sorunları; sindirim sistemi ya da beslenme bozukluğu ile ilgilidir. Köpek sağlığı açısından da kabızlık; önemli bir rahatsızlıktır. Fakat genellikle köpek sahipleri kabızlık nedeni ya da belirtilerine dair bilgiye sahip değillerdir. Bu yüzden de pek çok sahip kabızlık sorununu için önlem alamıyor.

Köpeklerde Kabızlık Sorunu Sebepleri

Köpeklerin genel sağlık durumları için mutlaka veterinere danışılması gereklidir. Fakat her an için veterinere ulaşmak mümkün olmuyor. Köpeklerde kabızlık sebepleri için ise; bir süre köpeği genel olarak izlemek gereklidir.

Köpeklerde kabızlık teşhisi; köpeklerdeki dışkı durumlarının gözlenmesi ile sağlanıyor. Köpekler gün içerisinde bir ya da iki kez dışkı atıyorsa; kabızlık sorunu yaşamıyorlardır. Çünkü bu durum onlar için normaldir. Fakat eğer köpeğiniz; iki günde bir dışkı atıyorsa; köpeğinizin kabız olma ihtimali yüksektir. Köpeklerin kabızlık sorunu yaşamalarında birkaç sebep yer alıyor.

Köpeklerde kabızlık olmalarını sağlayan en yaygın sebep; tek yönlü olarak beslenmeleridir. Köpekler sindirim sistemlerinin etkin olarak çalışması için farklı besinleri tüketmesi gerekiyor. Sadece kuru gıda, kemik ya da kıkırdak çeşitlerinin tüketimi ile sindirim sistemleri etkin olarak çalışamıyor. Bu yüzden de kabız rahatsızlıklarını köpekler sıklıkla yaşamaktadır.

Köpeklerde az hareket etmek de kabızlık sebepleri arasında yer alıyor. Bu durum ile daha çok yaşlı ya da çok kilolu köpeklerde yaşanmaktadır. Hareketsiz yaşam insanlarda olduğu gibi köpeklerde de sindirim sisteminin yavaş çalışmasına neden oluyor. Bu durum ise köpeklerde kabızlık rahatsızlığına yol açıyor.

Köpeklerde genel rahatsızlıklardan birisi de; anal kese rahatsızlıklarıdır. Köpeklerde anal keseye bağlı olan rahatsızlıklar olduğunda; dışkı zor çıkar. Çünkü köpekler için bu durumda dışkı atmak oldukça güçtür. Prostat sorunu yaşlı erkek köpeklerde de yaşanmaktadır. Böyle bir sorun yaşayan köpekler ise; prostat nedeni ile dışkı atmakta zorlanırlar.

Bu sebeplerin dışında da başka sebeplerde söylenebilir. Köpeğinizde kabızlık sorunundan şüphelendiyseniz; veteriner hekime başvurmanız daha bir karar olur. Bütün bu bilgiler ışığında köpeklerde kabızlık nedenleri aşağıdaki gibi özetlenebilmektedir:

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Aktivite eksikliği
 • Kullanılan ilaçlar
 • Yetersiz su tüketimi
 • Sindirim sisteminde ortaya çıkan hastalıklar
 • Rektum ve kolonu doğrudan etkileyen tümörler

Köpeklerde Kabızlık Önlemleri İçin Neler Yapılmalıdır?

Köpeklerde kabızlık sorunun sıklıkla yaşanmasının genel nedeni; sahiplerinin bu konuda bilgilerinin yetersiz olmasıdır. Köpeklerde sindirim sistemine bağlı olan kabız sorunların için önlem alınması mümkündür. Köpeklerde sindirim sistemine bağlı olarak yaşanan kabızlık sorunlarına önlem olarak;

 • Köpeklerin bol bol su tüketmesini sağlayın
 • Köpeğinizin hareketsiz bir yaşamı benimsememesi için egzersiz yaptırın.
 • Beslenmesine lif içerikli gıdalarda bulundurun.
 • Tüylerinin düzenli olarak taranması kabızlık sorunu için bir önlemdir.

Köpeklerde kabızlık önlemleri esasında doğrudan beslenme ve aktiviteyle ilgilidir. Bununla birlikte bol su tüketimi sayesinde köpeklerde kabızlık sorununun ortadan kalkması da mümkün hale gelmektedir.

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler