Köpeklerde Gençlik Hastalığı Belirtileri ?

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Belirtileri ?
Köpekler

KÖPEK GENÇLİK HASTALIĞI (DİSTEMPER)

Yavru köpekler annelerinden ayrıldıktan  4 ile 6 haftalık olduktan sonra anne sütündeki koruyuculuk yavaş yavaş düşmeye başlar anne sütündeki maternal antikorlar köpeği artık korumamaya ve köpek kanlı ishal gençlik hastalığı gibi birçok hastalığa açık hale getirmektedir. Tehlikeli hastalıklar içerisinde köpekler için en tehlikelisi gençlik hastalığı olmakla birliktr sonuçları ölümle sonuçlanmaktadır. Bu hastalıktan korunmak için yavru köpekleri 15 ile 21 gün arasında repeli olacak şekilde en az 3 doz aşılamak gerekmektedir. Hastalığın semptomları; farklılıklar göstermekle birlikte 5 adet formu bulunmaktadır.

1. SİNDİRİM SİSTEMİ FORMU

  • Sindirim sistemi direk etkilenmekte olup köpekte kusma ve ishal semptomları  görülmektedir.

2. SOLUNUM SİSTEMİ FORMU

  • Köpeğimiz de burun akıntısı, öksürük gibi semptomlar gözükmektedir.

3. GÖZ FORMU

  • Gözde çapaklanmalar, akıntı, gözde kısıklık gibi semptomlar en belirgin olarak göze çarpan belirtilerdir.

4. DERİ FORMU

  • Deri de bazen lezyonlar oluşmakta olup özellikle pati altlarında fayansta ya da mermerde yürüken topuklu ayakkabı sesine benzer semptomları görülmektedir.

5. SİNİR FORMU

  • Hastalığın semptomları içerinde yer alan en büyük sıkıntı yaratan sistemdir. Köpekte istemsiz tikler, koordinasyon bozukluğu, kontrol edemediği hareketler oluşur. Son derece öldürücü bir hastalıktır.

Yukarı da yer alan formlardan en 2 tanesi gözlemlenen hayvanlar da ilk önce gençlik hastalığından şüphelenilir. Hastalığın tanısı kan tahlilleri ve hızlı test kitleleri ile konulmaktadır. Bunun yanısı sıra ayrışması gereken başka hastalıklar vardır; köpek adenovirüsu, köpek parainfülanza virüsü, köpek kanlı ishali, barınak hastalığı denilen kenokaftan ayırmak gerektiğinden bazı test kitlerinin arka arkaya yapılması gerekmektedir.

 

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler