Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği
Köpekler

Alman Çoban Köpeği

Alman çoban köpeği, dünya üzerinde en fazla tanınan ve sevilen köpek ırklarından bir tanesidir. Güvenlik birimlerinde ve evlerde insanların en yakın yardımcılarından bir tanesi bu zeki hayvanlar olmaktadır. Karakter özellikleri itibarıyla çalışkan, cesur, sadık ve zeki hayvanlardır.

Fiziksel Özellikleri

 • Alman kurt köpeği olarak da isimlendirilirler. İri ve gösterişli bir ırk olarak etrafında kendisine hayranlık uyandırırlar. Erkekleri ile dişleri arasında fiziki görünüm olarak bariz farklılıklar vardır. Bu ırkın ağırlığı erkeklerde 30 ile 40 kg arasında, dişilerde ise 22 ile 33 kg arasında olmaktadır. Yerde yükseklikleri erkeklerde 60 ile 65 cm arasında, dişilerde ise 55 ile 60 cm arasındadır.
 • Burunları daima siyahtır, tüyleri kalın ve çift katlıdır. Tüy renkleri siyah, kahverengi, pas rengi ve bunların karışımları olmaktadır. Tüyleri uzun veya kısa olabilir. Kulakları dik durur, yavru büyüdükçe kulaklar dikleşir ve öne doğru bakar. Bakışları anlamlı gözleri koyu renkli ve badem biçimlidir. Kuyrukları tüylü, yay şeklinde ve uzundurlar.
 • Çene yapısı kuvvetli olduğundan caydırıcı bir ısırma kuvvetine sahiptirler.
 • Alman kurtları iş köpekleri ve şov köpekleri olarak ikiye ayrılırlar. İş köpeği olarak üretilen alman kurtları daha yüksek bir kalçaya ve daha uzun bacaklara sahipken show için üretilen köpekler ise alçak bir kalça, adaleli bir vücuda ve daha gösterişli bir tüy yapısına sahip olurlar. Uzun  ve gösterişli tüy yapısına sahip olan showline köpeklerinin bir bazılarında bel boyun yüksekliğin yarısı kadar düşük olabilir.

Karakter Özellikleri

 • Alman çoban köpekleri yalnız kalmaktan hoşlanmazlar, ilgiye aç hayvanlardır. İş köpeği olarak kullanılmaya uygun hayvanlardır. Arama kurtarma, güvenlik, koruma, terapi köpeği olarak dünyanın birçok yerinde sıkça kullanılmaktadırlar. Koruma köpeği olarak neredeyse kusursuz hayvanlardır, sadakat yönü kuvvetlidir.
 • Tüm büyük ırklar gibi yavruluktan itibaren sosyalleştirilmelidirler. Bu sağlanırsa diğer köpekler hatta kediler ile bile çok iyi anlaşabilirler. Çocuklar ile arası iyidir. Koruma içgüdüsü nedeniyle yabancılara şüpheci yaklaşırlar, zorunlu olmadıkça saldırmazlar. Sosyalleştirilmeyen köpekler tehlikeli olabilir.
 • Alman kurdu eğitilebilirlikleri yüksek olan hayvanlardandır, itaat   yönünden nerdeyse kusursuzlardır. Kendinden emin, hareketli ve asil görünümlü canlılardır.
 • Tanınırlığı yüksek olan bu köpekler dünya üzerinde en fazla sahiplenen köpek ırklarındandır.

Tarihçe

Adından da anlaşılacağı üzere Alman çoban köpeği Almanya kökenli bir ırktır.Max von Stephanitz tarafından  kurulan Alman Çoban Köpeği Derneği’nin , cins kayıt defterine Horand von Grafrath isimi ilk kayıt edilen  köpek  ilk Alman kurdu olarak geçmektedir. Stephanitz  bu köpeği 1899’da bir gösteride karşılaşmış ve satın almıştır. Birkaç nesilden itibaren selektif üreme ürünü olan köpeği görünce, bu köpeğin tam hayalindeki köpek olduğunu düşünerek köpeği satın almış ve adını da Horand von Grafrath olarak değiştirmiştir.

Bakımı

 • En büyük gereksinimleri ilgidir, düzenli dolaştırılmayı ve oyun oynanmasını severler. Enerjilerinin harcanılması gerekmektedir bu sebepten uzun yürüyüşler yaptırılmalıdır.
 • Aşıları düzenli yaptırılmalı, yavruyken aşıları tamamlanmadan diğer köpeklerden ve onların dolaştığı yerlerden uzak tutulmalıdır. Mamaları düzenli verilmeli, ulaşabileceği bir yerde sürekli temiz su bulundurulmalıdır.
 • Bu köpeklerin en fazla yorucu tarafı tüyleridir, tüyleri sürekli taranmalı ve dökülen tüyleri toplanmalıdır.
 • Hastalık yönünden ırk olarak şunlara yatkınlığı vardır: Kulak enfeksiyonları, artrit, kalça ve dirsek displazisi, bazı kanser türleri, alerjiler ve tiroit sorunları
 • Alman çoban köpeği sahiplenmek istiyorsanız; onların temel fiziki ve karakter özelliklerini öğrenip, uygun şartlara sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Bakım ve ilgi şartlarını sağladığınızda çok iyi bir dosta sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler