Yavru Köpeğim Kuru Mama Yemiyor Ne Yapmalıyım ?

Yavru Köpeğim Kuru Mama Yemiyor Ne Yapmalıyım ?
Köpekler

Yavru Köpeğim Kuru Mama Yemiyor Ne Yapmalıyım

Evcil hayvanlarımızın doğru ve sağlıklı beslenmesi hepimiz için oldukça önemlidir. Bu doğrultuda köpekleriniz için sizlerin de öncelikli tercihlerinizin başında kuru mamaların gelmesi oldukça doğaldır. Ancak kimi zaman yavru köpeğim kuru mama yemiyor ne yapmalıyım? Tarzındaki sorularla da sıklıkla karşılaşmak mümkün olmaktadır. İşte bu soruya dair ayrıntılı bilgiler!

Köpeğinizin ev içinde beslenmesi sırasında farklı yiyecek çeşitliliğinin bulunması sizler için doğru gibi gözükebilir. Ancak bu tarz durumlarda köpeğiniz sizin sunduğunuz mamayı yememe durumuna girebilmektedir. Dolayısı ile köpeğinizin kuru mama yememe sebebi genel olarak sizlerin sunduğu diğer yiyecek seçeneklerinin ona çok daha lezzetli ve cazip gelmesinden dolayı olmaktadır. Peki, köpeğimi kuru mamaya nasıl alıştırırım? Diyorsanız, işte ayrıntılar!

Köpeğimi Kuru Mamaya Nasıl Alıştırırım?

Eğer köpeğinize sunduğunuz yiyecek çeşitliliğini kısıtlarsanız sizler de kuru mama yeme konusunda köpeğinizi alıştırabilirsiniz. Köpeğinizin kuru mamaya alışma süreci de değişkenlik gösterebilmektedir. Bu noktada sizlerin tutumu ve köpeğinizin tutumu da son derece önemli olmaktadır. Öncelikli olarak ev içerisinde köpeğinize yiyecek olarak sadece kuru mama seçimi yapmanız gerekir.

İlk zaman bu süreçler zorlu ve yorucu da olsa bir süre sonra köpeğinizin de kuru mamaya alışacağını sizler de rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Bu noktada köpeğinizi alıştırmanız için tavsiye edilen yaklaşım günde 3 öğün belirli aralıklarla kuru mama vermek olacaktır. Köpeğinizin mama kabına kuru mamayı koyun ve yemesini bekleyin.

15 ila 20 dakika içerisinde eğer mamayı yememiş ise kabı kaldırın ve yemek vermeyin. Bu işlemleri günün her öğününde aynı hassasiyet ve disiplinle tekrarlayın. Bunun sonucunda köpeğiniz de başka seçeneği olmadığını anlayarak kuru mama yemeye başlayacaktır. Bu yöntemi uyguladığınız zaman yaklaşık 2. Veya 3. Günün sonunda köpeğiniz de kuru mama yemeye başlayacaktır.

Dolayısı ile köpeğiniz için de bu zorlu süreç en fazla üç gün sürmüş olacaktır. Bu üç günlük süreçte köpeğinize kuru mama haricinde başka bir seçenek sunmayacak olmanız çok önemlidir. Başka bir seçenek sunmanız durumunda işlemler tekrar sıfırlanmaktadır. Acaba köpeğim sadece kuru mama mı yemeli? Diyorsanız; burada dengeli bir şekilde beslenmenin önemine vurgu yapmak gerekmektedir.

Köpeğim Sadece Kuru Mama Mı Yemeli?

Her evcil hayvanda olduğu gibi köpekler için de gün içerisinde gerekli besinleri ideal olarak almanın yolu dengeli beslenmedir. Bunun için de kuru mamalar son derece etkili çözümler sunmaktadır. Köpeğinize her gün olmasa da kendi yediğiniz yiyeceklerin bazılarını verebilirsiniz. Bunların başında yoğurt ve yumurta gelmektedir. Bunun haricinde tavuk eti, kırmızı et gibi ana protein kaynaklarını da köpeğiniz ile paylaşabilirsiniz. Bu noktada vermiş olduğunuz miktar da köpeğiniz için ideal olmalıdır.

Gereğinden fazla vermeniz durumunda hayvanınız için rahatsızlık oluşabilmektedir. Bir de sürekli bir şekilde aynı kuru mamanın verilmesi zaman içerisinde kedide bıkkınlık oluşturabilmektedir. Bundan dolayı kedinizi kuru mamayla beslerken kimi zaman lezzet çeşitliliği sunmak adına alternatif seçeneklerden de yararlanmalısınız!

Hangi Kuru Mama Tercih Edilmelidir?

Köpeğiniz için mama tercihi yaparken her zaman direkt bir marka veya ürünü söylemek doğru olmayacaktır. Her köpek türünün hoşlandığı ve yemeyi sevdiği mama değişken olabilmektedir. Bunun yanı sıra köpeğinizin yaşı ve kilosu gibi diğer kriterlere göre de verilmesi gereken mama değişken olabilmektedir. Sizinle aynı ırk köpeği olan kişiler ile görüşerek onların tavsiye ettiği mamaları alabilir veya bu konuda uzman olan kişilere danışarak onların yönlendirdiği mamaları tercih edebilirsiniz. Bu sayede köpeğiniz için en uygun seçimi yapmış olabilirsiniz.

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler