Muhabbet Kuşu Hastalıkları ?

Muhabbet Kuşu Hastalıkları ?
Kuşlar

MUHABBET KUŞU HASTALIKLARI

Muhabbet kuşları, papağan türleri arasında yer alan bir kuştur. Evcil bir tür olduğu bilinen ve uzun yıllardır evlerde yaygın olarak beslenen muhabbet kuşlarının da geçirebilecekleri ve tedavisi sağlanmazsa hayatlarını kaybetmelerine neden olacak pek çok hastalık vardır.

MUHABBET KUŞLARINA EN SIK GÖRÜLEN HASTALIKLAR

Minik dostlarımız her zaman sağlıklı bir yaşam sürdüremiyorlar iyi bir gözlem sonucunda onların bedenlerinde değişimleri ve hastalıkların habercisi olan belirtileri daha hastalık ilerlemeden anlamak mümkündür.

MANTAR HASTALIĞI

Mantar, muhabbet kuşlarında en sık rastlanan hastalık türlerinden birisidir. Pek çok insan mantarın sadece insan vücudunda bulunabileceğini düşünse de mantar hayvan türlerinin hepsinde gözlemlenebilen hastalıklardan birisidir. Muhabbet kuşlarına bulaşan mantar hastalığı ile beraber kuşunuzun tüylerinde dökülme, kızarıklıklar ve pullanmalar meydana gelir. Bu gibi durumlarda mantar hastalığı bulaşıcı bir hastalık olduğu için aynı kafes içerisinde bir başka muhabbet kuşunu bulundurmak doğru bir davranış olmayacaktır. Veteriner hekiminiz ile görüşerek mantar tedavisini başlatabilirsiniz.

ÇİÇEK HASTALIĞI

Çiçek hastalığı kuşlarda görülen ve ölümcül olan bir hastalık türüdür. Pek çok kuşun birbiri ile teması sonucunda toplu ölümlere yol açacak çiçek hastalığında aşı yapılması şarttır. Göz çevresinde, gaga çevresinde kendini belli eden çiçek hastalığını anlamak kolaydır. Antibiyotik ve merhem kullanımı çiçek hastalığını tedavi etmekte işe yaramaz.

SİNDİRİM SİSTEMİNDE BOZUKLUK

Muhabbet kuşunuza vereceğiniz her yiyecek muhabbet kuşunuzun sindirim sisteminde etkili olacaktır. Fazladan verilen marullar, yumurta ve insanlar için ideal olacak yiyeceklerin muhabbet kuşlarına yem olarak verilmesi hayvanın sindirim sisteminin bozulmasına neden olacaktır. Kuş yemi haricinde yiyecek vermemek muhabbet kuşunuzun sindirim sistemi için ideal olacaktır.

MUHABBET KUŞLARINDA ROMATİZMA

Romatizma pek çok insanda görülen hastalık türlerinden birisi iken muhabbet kuşlarında da sıklıkla rastlanılmaktadır. Romatizma hastalığına sahip olan muhabbet kuşları tüneklerine tutunmakta zorluk çekerken aynı zamanda sık düşüşler yaşarlar. Salıncakları üzerinde duramaz sık sık kafes tabanında bulunurlar.  Yürümekte zorluk çekecek kadar ilerleyen romatizma hastalıkları mevcuttur. Nem oranı yüksek olan alanlarda yaşayan muhabbet kuşlarında görülen bu hastalık aynı zamanda sık sık ıslanan ve kurutulmadan yaşamına devam eden kuşlarda gözlemlenmektedir.

SOLUNUM YOLLARI RAHATSIZLIKLARI

Muhabbet kuşlarında sık görülen hastalıklardan birisi de solunum yolları hastalıklarından birisidir.  Muhabbet kuşlarının nefes alamama sorunu yaşadıkları bu hastalıkta muhabbet kuşları gagalarına ve boğazlarına bir şey takılmış gibi hareket ederler. Huzursuzluğunu belli eden kuşunuzda bu hastalığın var olduğunu anlamak kolaydır.

  • Hastalık ne olursa olsun evcil hayvanınızın sağlığını tehlikeye atmamanız gerekmektedir. Kısa süre içerisinde fark edebileceğiniz bu tür hastalıklarda acil veterinere gitmeniz muhabbet kuşunuzun olası olumsuzluklar yaşamasını engelleyecektir. Doğru teşhis ve müdahale ile kısa süre içerisinde evcil hayvanınızın eski sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Muhabbet kuşları hassas yapılı evcil hayvanlardan birisidir.

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler