Muhabbet Kuşu Bakımı ?

Muhabbet Kuşu Bakımı ?
Kuşlar

Muhabbet Kuşu Bakımı

Hayvan sevgisi oldukça yüksek olan ve hayvanlara karşı herhangi korkusu ya da alerjisi olamayan insanlar evlerine evcil hayvanlar almak isterler. Bu hayvanların başında ise muhabbet kuşu bulunur. Hem kapladıkları alanın azlığı hem de bakımının daha kolay olması nedeniyle insanların seçtiği evcil hayvanlardan birisi muhabbet kuşudur. Muhabbet kuşlarının tatlı ve güzel görünümleri de kişileri kendilerine çekmektedir. Özellikle çocukların ilgisini çeken hayvanlardır. Bazı kelimeleri de söylüyor olmaları ise çocukların onlara karşı olan ilgisini artırmaktadır. Bu da ebeveynlerin eve muhabbet kuşu almasını sağlamaktadır.

Muhabbet Kuşu Nedir?

Muhabbet kuşunun bir diğer ismi kafes kuşudur. Muhabbet kuşları isimlerinden de anlaşılacağı üzere birbirleri ile muhabbet etmeye bayılan canlılardır. Yalnız oldukları müddetçe canları çok fazla sıkılır. Fakat bu duru muhabbet kuşunun sahibinin gösterdiği ilgiyle de değişebilir. Eğer muhabbet kuşuna yeterli ilgi verilirse ve daima onunla birlikte kalınırsa muhabbet kuşu bulunduğu ortama kolaylıkla alışıp ayak uydurur. Muhabbet kuşlarının kafeste kendilerini güvende hissetmesi sebebiyle diğer isimleri Kafes kuşudur. Kafes kuşları kafeste kalmaktan memnuniyet duyarlar.

Muhabbet kuşu sahiplerinin en merak ettiği konu onlara nasıl bakmaları gerektiğidir. Muhabbet kuşları ilgiyi isteyen ve temizliğe önem veren kuşlardır.

Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 • Muhabbet kuşlarının ya da diğer ismiyle kafes kuşlarının bakımındaki en önemli şeylerden birisi kafes seçimidir. Muhabbet kuşlarının kafesleri küçük olmamalıdır. Kafeste yaşamayı sevdikleri için kafesleri onlara yeterli alan vermeli ve içinde özgürce hareket edebilmelilerdir.
 • Bir muhabbet kuşu için yediği yem de çok önemlidir. Yem verirken ya da alırken onların hoşuna giden yemler seçilmelidir. Aksi takdirde önlerine çok yem konsa bile beğenmediği için yemezler.
 • Muhabbet kuşlarının sağlığı için yemlik ve suluk seçerken alınan malzemelerin paslanmaz bir maddeden yapıldığına dikkat edilmelidir.
 • Muhabbet kuşları için önemli olan bir diğer şey ise gagalarını törpüleyebilecekleri gaga taşlarıdır. Gaga taşı bir muhabbet kuşunun kafesinin olmazsa olmaz malzemesidir.
 • Su verilirken bir gün beklemiş su verilmesi muhabbet kuşu açısından daha sağlıklıdır. Çünkü bir gün bekleyen suyun kloru ölür.
 • Kuş kumu kullanılmalıdır. Kuş kumları, kuşların yedikleri soyulmamış besinleri sindirebilmesi için kuşlara yardımcı olan bir besindir.
 • Kuşların kafeslerinin altına tahta, demir gibi şeyler koymak yerine kâğıt koyulması daha doğrudur. Çünkü diğer malzemeler tozlanma yapabilirler. Bu tozlar da muhabbet kuşlarının solunum problemleri yaşamasına sebep olabilir.
 • Kuş kafesinin altlığının temizliği son derece önemlidir. Bu temizlik günaşırı yapılmalıdır. Bu, dışkı yüzünden oluşacak koku ve böceklenmenin önünü kesmek için gereklidir.
 • Muhabbet kuşu bakımında önemli olan bir diğer konuda kafesin bulunduğu konumdur. Muhabbet kuşları narin kanatlı canlılar oldukları için kafesin bulunduğu odanın sıcaklığı önemlidir. Muhabbet kuşunun kafesi daima hava ve güneş almalıdır. Bu yüzden aile bireyleri nerede oturuyorsa kafes de orada durmalı ve gerekmedikçe yeri değiştirilmemelidir. Kafesin yüksekliği ise göğüs hizasında olmalıdır.
 • Kafes örtüleri, muhabbet kuşlarının uyku vaktinin geldiğinin göstergesidir. Bu yüzden cezalandırma gibi amaçlarla kullanılması kesinlikle yanlıştır.
 • Muhabbet kuşlarının düzenli olarak veteriner hekime gitmesi gerekmektedir. Göz, gaga ya da tırnak hastalıkları gibi durumlardan korunmak için veterinerlere düzenli gitmek gerekir. Buna ek olarak sindirim sistemi problemleri, tüy ve deri paraziti gibi rahatsızlıkları da olabileceği için veterinere gitmesi önemlidir.
 • Muhabbet kuşunu yıkamak yerine küçük ve geniş bir kaba su koyup onun kendini yıkaması sağlanmalıdır.
 • Muhabbet kuşları yumurtladıkları takdirde yumurtalara dokunulmamalıdır. Eğer dokunulursa yumurtayı kırarlar.

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler