Muhabbet Kuşu Eğitimi ?

Muhabbet Kuşu Eğitimi ?
Kuşlar

Başlıklar

Muhabbet Kuşu Eğitimi

Muhabbet kuşları, diğer kuşlardan ya da hayvanlardan farklı olarak birtakım özelliklere sahiptir. Bu nedenle her hayvan gibi sadece sevgi ve beslenmeye değil, aynı zamanda eğitime de ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle de muhabbet kuşları için özel olarak geliştirilmiş eğitimlerden faydalanmalıdırlar. Bu süreç, uzun ve zahmetli bir süreç olduğu için insanlar muhabbet kuşu eğitimi sırasında verdiğimiz tavsiyeleri sürekli olarak ve büyük bir sabırla yerine getirmelidir. Bu sayede kuşunuz daha fazla kelime öğrenebilir ve daha akıllı olabilir.

Muhabbet Kuşu Nedir?

Papağan türleri arasında yer alan muhabbet kuşu, evcil bir kuş türüdür. Anavatanı ise Avustralya’dır.  Bilimsel olarak Melopsittacus Undulatus olarak da adlandırılmaktadır. 5 ila 10 yıl yaşam süreleri olan muhabbet kuşları, 30 ila 40 gram ağırlığında olurlar. Yeşil ve mavi gibi farklı renklere ve desenlere sahip olan muhabbet kuşu, konuşmasıyla ve akıllı hareketler sergilemesiyle bilinir ve sıklıkla evcil hayvan olarak beslenir.

Muhabbet Kuşuna Bakarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Eğer bir muhabbet kuşu almak istiyorsanız ya da bir muhabbet kuşunuz varsa o halde onu beslerken bazı noktalarda dikkatli olmalısınız. İlk olarak şunu bilin ki muhabbet kuşları, narin hayvanlardır. Bu nedenle cereyana karşı dayanıklı değiller ve çabuk ölebilirler. Ek olarak yüksek sesli ve titreşimli ortamlarda rahatsız olurlar ve yaşam süreleri kısalır. Çünkü yüksek sesten korkarlar ve ani ses yükselmelerinde ölebilirler. Bu yüzden bu hayvanları mümkün olduğunda sessiz yerlerde beslememiz gerekmektedir. Televizyonun yanında değil, biraz daha uzağında ve karşısında kafese koyabilirsiniz.

Muhabbet kuşları naif ve hassas hayvanlardır. Bu nedenle sıklıkla ilgi beklerler. İstedikleri ilgiyi alamadıklarında sahiplerine küserek kendi kabuklarına çekilmeleri olasıdır. Bu nedenle onunla sık sık konuşup fazla avuçlamadan onu sevebilirsiniz. Ayrıca, arada bir hareketlendiği zaman kafesinden çıkartıp dolaşmasına olanak sağlarsanız kendine olan güveni artar ve aynı şekilde size olan güveni de güçlenmiş olur. Omzunuza ya da parmak ucunuza konuyorsa, size olan güveni sağlam demektir.

Son olarak muhabbet kuşlarına; rendelenmiş havuç, taze elma, çilek, tahıl ekmeği, özel yem, günlük su ve mürekkep balığı gibi gıdalar verebilirsiniz. Böylece iyi beslenen muhabbet kuşunuz, daha zeki olur.

Muhabbet Kuşunu Nasıl Eğitirsiniz?

Gelelim esas meselemize. Muhabbet kuşları, ilgi delisi hayvanlardır. Bu nedenle onunla sık sık konuşarak kelime hazinelerini geliştirmelerini sağlayabilir ve yeni öğrenmelere hevesli olmasına vesile olabilirsiniz. Sahibine güvenen ve onu seven muhabbet kuşu, öğrenmeye daha açık ve daha konuşkan olur.

Bu duruma ek olarak muhabbet kuşlarının renkleri ve nesneleri iyi algıladığını unutmamanız gerekir. Başta da dediğimiz gibi televizyonun karşısına koyarak onun daha fazla kelime öğrenmesini ve daha fazla nesne görmesini sağlayabilirsiniz. Böylece öğrenmeye daha açık bir hayvan olacaktır.

Muhabbet kuşları, bebekken öğrenme sürecine başlatılmalıdır. Doğduktan en erken 2-3 ay sonra bu hayvana kelimeler öğretebilirsiniz. Bir muhabbet kuşu, iyi bir eğitimle 1000’e yakın kelime ezberleyebilir ve konuşabilir. Aynı zamanda akrobatik olan bu hayvanlara mutlaka kuş oyuncakları almalısınız. Mesela kuş tüneği, kuş salıncağı ve kuş halkası alabilirsiniz. Böylece muhabbet kuşları, akrobatik hareketler sergiler ve daha çevik bir vücuda sahip olurlar. Eğlendikleri zaman da öğrenmeye ve sahiplerini dinlemeye daha istekli olurlar.

Son olarak belirtmeliyiz ki muhabbet kuşları, dinledikçe öğrenen ve öğrendikçe de tekrar eden hayvanlardır. Bu nedenle söylemelerini istediğiniz kelimeleri dikkatli öğretmeniz gerekir. Argo ya da küfür gibi kelimeleri diğer insanlara karşı kullanarak mahcup olmanıza neden olabilirler.

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler