Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Ayrımı

Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Ayrımı
Kuşlar

Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Ayrımı

Muhabbet Kuşu bakımı fazla zor olmayan bir evcil hayvandır. Renk renk oluşları nedeniyle göz alan hayvanlar güzellikleri ile birçok kişinin ve çocuğun ilgisini çekmektedir. Muhabbet kuşu alacak bir insanın aklına en fazla takılan konulardan birisi cinsiyet ayrımını nasıl yapacağıdır. Çoğu kişi bilinçsizce renklerine göre ayrıldığını sanarak muhabbet kuşu satın almaktadır. Muhabbet kuşlarının cinsiyeti asla renklere göre belli olmaz.

Muhabbet Kuşunda Cinsiyet Nasıl Anlaşılır?

CERE: Muhabbet kuşunun cinsiyetinin anlaşılması için ilk olarak ceresine bakılır. Cere, muhabbet kuşunun gagasında bulunan renklere verilen addır. Eğer cere, beyaz, açık mavi, krem ya da mor rengi barındırıyorsa kuşun cinsiyeti dişidir. Buna ek olarak dişiliğin en belirgin özelliklerinden birisi de burun deliklerinin etrafında beyaz bir halka bulunmasıdır.

Cere renkleri üreme dönemlerinde değişiklik göstermektedir. Bu renge bakmak da cinsiyeti anlayabilmek için kullanılabilecek bir yöntemdir.

Üreme Döneminde Cere

  • Dişi Muhabbet Kuşu Ceresi: Yetişkin bir muhabbet kuşunun ceresi genel olarak kahverengi ve tonlarında olur. Eğer muhabbet kuşu üremeye hazır bir hale gelirse cere renginde koyulaşma ve çatlamalar gözlemlenir.
  • Erkek Muhabbet Kuşu Ceresi: Genellikle koyu mavi renklerinde cerelere sahiplerdir. Fakat erkek muhabbet kuşlarının cere renkleri hormon ve sağlık durumuna göre de değişiklik göstermektedir. Erkek muhabbet kuşlarının cereleri çiftleşme dönemine bağlı olarak deişiklik göstermez.

Muhabbet kuşlarının cinsiyetleri hal ve hareketlerine göre de anlaşılabilmektedir.

Dişi Muhabbet Kuşu

Her kuşta aynı belirtiler olmasa dahi genel olarak dişi kuşlarda bu belirtiler gözlemlenmektedir:

  • Dişi muhabbet kuşları erkek muhabbet kuşlarına kıyasla çok daha uyuşuk ve hareketsizlerdir. Bu gözlemlenerek muhabbet kuşunun cinsiyeti belirlenebilir.
  • Dişi kuşlar genelde sinirli tavırlar sergilemektedirler.
  • Ötüşleri erkek muhabbet kuşlarına göre daha kısadır.
  • Cere renkleri; kahve rengi, açık pembe tonlarındadır.

Erkek Muhabbet Kuşu

  • Erkek muhabbet kuşları dişi muhabbet kuşlarına oranla çok daha hareketli bir yapıya sahiplerdir. Asla yerlerinde durmazlar.
  • Erkek muhabbet kuşları daha uzun öterler ve öterken kafalarını hareket ettirirler.
  • Cere renkleri; koyu mavi, mavi ve koyu pembe tonları arasındadır.

 

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler