Muhabbet Kuşu Beslenmesi ?

Muhabbet Kuşu Beslenmesi ?
Kuşlar

Başlıklar

Muhabbet Kuşu Beslenmesi

Muhabbet kuşlarını beslemek insanların uzun zamandır severek yaptıkları huzur verici hobilerdir. Muhabbet kuşu bakmadan evvel bu sorumluluğu alabilir olduğunuzu sorgulayın.  Muhabbet kuşu beslemeye karar verdikten sonra yavruları olmalarını istiyorsanız buna göre seçimlerde bulunun.  Unutmayın ki yavru istiyorsanız eğer ayn türden iki kuş terih edin. İki farklı tür arasındaki çiftleşmeler daima civcivlerin ölümü neden olur.

Muhabbet kuşunuzun sağlıklı beslendiklerinden emin olun. Kalsiyum blokları ve bebek macunu kullanmanız muhabbet kuşlarınızın yararına olacaktır.

Muhabbet kuşları özel ilgi gerektiren kuşlardır. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.  Mutlu muhabbet kuşları daha uzun ömüre sahip olur. Gerekirse sohbet edin müzik dinletin. Arada bir salın nispeten de olsa özgürlük duygusu iyi gelecektir.

Muhabbet Kuşları Ne Yer

Muhabbet kuşu bakımı, beslemesi devamlılığı gerektiren bir iştir. Kaliteli yemlerin dışında vitamin, krem ve ilaçlarını ihmal etmemeniz gerekir. Muhabbet kuşları için özel yemlere gerek yoktur. Sıradan yemler yeterli olacaktır. Muhabbet kuşları yaş tohum ve kuru tohumlar da yerler, fakat kuru tohum pek tavsiye edilmez. Bunların dışında kuru bakla, sebze, meyve, küçük parçacıklı gıdalar ve özel karışımlı mamalar da tüketebilirler.

Sağlıklı beslenen muhabbet kuşların daha uzun ömürleri olacağı için besleme konusunda özen gösterilmesi gerekir. İyi beslenen kuş hareketli olur, hareketli kuşlar da sağlıklı olur.

Muhabbet kuşları tohumları çok sever, arada bir tohum verdiğinizde kuşunuzun da sevdiği bir yiyeceği yediğinden emin olabilirsiniz. Sıradan yemler kuşunuzun uzun ve sağlıklı bir ömür geçirmesi için yeterli olacaktır. Bu yemlere takviye olarak kuşunuza sarı darı ve sarı akdarı olarak adlandırılan yemler vererek gerekli besin değerleri almalarına da katkıda bulunmuş olursunuz.

Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Yemler

Muhabbet kuşlarının en sevdiği yem dal darı olarak bilinir. Kuşunuz daha önce dal darı yemediyse ona bir sürpriz yaparak dal darı verebilir, tepkilerini gözlemleyebilirsiniz. İnsanların yediği sebze ve meyveler bu kuşların da gerekli besin değeri almalarına takviyede bulunacaktır. Yediğiniz katkısız gıdaları onlarla paylaşmak dostluğunuzu pekiştirecektir.

Pirinç, buğday, yulaf gibi farklı tahılları ıslatarak önüne servis ettiğiniz gıdalar da kuşlarınızı sevindirmeye yetecektir.

Tüm bunların yanı sıra kuşunuzu arada bir sohbet edebilir, ona gerekli ilgi ve şefkati sunarak belki birkaç kelime öğrenmesine bile yardımcı olabilirsiniz. Muhabbet kuşlarını beslemek yalnızca onlara yem vermek değil, yaptığınız ve yapacağınız tüm aktivitelerin bir bütününü oluşturduğunu unutmayın.

Muhabbet Kuşlarının Yaşam Alanları

Seçtiğiniz kafesin içine ahşap bir kuluçka alanı sığdıracak şekilde bir seçim yapmayı unutmayın. Kuşların eğlenmesi için oynayacak şeyler alın. Kafesin cereyan alan bir yer almamasına soğuk veya ani sıcaklıklar yaratan alanlardan uzak konumlandırmayı tercih edin. Ve kafes bol bol gün ışığı alsın. Onların rahatsız olmayacağı bir yere koymaya çalışın. Kafes tahtadan yapılmış olması avantajdır eni 22cm boyu 14 yüksekliği 15 cm altında olmamalı. Muhabbet kuşları yuvalarını doldurmak için yaprak isterler. Bu işlemi kendileri yapacaktır. Kuluçka döneminde rahat ve sıcak bir yerleri olması onların başarılı bir kuluçka dönemini geçirmeleri için ilk aşamadır. Son olarak sularını ve mamalarını ihmal etmemeyi unutmayın.

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler