Tavuklarda Tüy Dökülme Nedenleri

Tavuklarda Tüy Dökülme Nedenleri
Kümes Hayvanları

Başlıklar

Tavuklarda Tüy Dökülmesi

Kanatlı hayvanlarda tüyler vücudu korumada ve izolasyon sağlamada oldukça önemli görevlere sahiptir. Çok fazla tüy kaybı vücudu daha savunmasız bir hale getirecek, dokularda enfeksiyon, morarma ve yaralanma riskini artıracaktır. Bunun yanında aşırı tüy kaybı vücudun sıcaklığının korunmasında sorunlara sebebiyet verecek ve tavuk daha fazla enerji kullanmak durumunda kalacaktır. Sonuç olarak normalden fazla, aşırı tüy dökülmesi çeşitli sağlık sorunlarına ve performans kaybına sebebiyet verecektir.

Tavuklarda Tüy Dökülmesi Nedenleri

Yetersiz Beslenme

Tüylerin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve yenilenmesi için tavuğun yeterli miktarda protein, amino asit, vitamin ve mineral alması gerekir. Tavuğun yaşına göre özel olarak hazırlanmış olan yemler beslenme için en ideal olanıdır. Düzensiz ve uygun olmayan beslenme, besin maddelerindeki yetersizlik birçok sorun ile beraber tüy dökülmesine de sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle tavukların her dönemde gerekli olan besin maddelerini alması sağlanmalıdır.

Tüy Çekme Sorunu

Tavuklarda meydana gelen tüy dökülmesi ve tüy kaybı bazen sürünün diğer üyeleri tarafından tüylerin gagalanması ve çekilmesi ile oluşur. Bu tarz sorunun temeli davranış bozukluğu veya besin eksikliği ile alakalı olabilmektedir. Eğer bir sürüde böyle bir problem başlamışsa bunun alışkanlık haline gelmesi ve uzun süreçlerde devam etmesi muhtemeldir. Öncelikli olarak bu tarz bir davranışın ortaya çıkmaması için beslemeye dikkat edilmesi gerekir. Eğer böyle bir davranış ortaya çıkmış ise bunu sergileyen sürü üyelerinin sürüden uzaklaştırılması en radikal çözüm olacaktır.

Tüy Dökümü

Tüy dökümü, yumurtlayan tavukların birkaç haftadan birkaç aya kadar yumurta üretimini durduracağı ve bununla beraber boyun, göğüs ve sırt bölgelerindeki tüylerini dökeceği doğal olan bir süreçtir. Bu süreç genellikle doğal ışıklandırma yani gün ışığına göre ışıklandırma olan kümeslerde ve sürülerde görülür. Sonbahar döneminde gün ışığının azalması ile beraber tüy dökümü tetiklenecektir. Eğer ticari olarak bu işi yapıyorsanız ve tavukların tüy dökümüne girmesine istemiyorsanız muhtemelen yapmanız gereken en doğru şey yaklaşık olarak 16 saat aydınlık ortam sağlamak olacaktır. Gün ışığının azaldığı saatlerden itibaren yapay aydınlatmaya geçebilirsiniz.

Hastalıklar ve Stres

Tavuklarda strese neden olabilecek çok fazla faktör vardır. Her türlü olumsuz bakım koşulu stresin ana nedeni sayılabilir. Stres kanatlılarda birçok soruna neden olabilir. Tüy dökülmesi de bu sorunlardan birisidir. Bunun yanında çeşitli hastalıklarda tüy sağlığını olumsuz etkileyerek tüy yapısını bozar ve dökülmelere neden olabilir.

Tavuklarda Tüy Dökülmesini Önleme Yolları

Tavukların sağlıklı bir şekilde yaşam sürebilmeleri için bakım ve besleme koşulları çok büyük öneme sahiptir. Bu nedenle her dönemde tavukların ihtiyaçları karşılanmalı, optimum şartlar sağlanmalıdır. Yine tavuğun yaşına ve mevsime göre besleme ve bakım koşulları ayarlanmalıdır.

Kanatlıların stresten uzak bir şekilde yaşaması birçok sorunun önlenmesinde kritik bir rol oynar. Tavuklarınız için hayvan refahına uygun ortamlar oluşturmalı, aşırı yoğunluktan kaçınmalısınız.

Mevsime bağlı tüy dökümü sorununu önlemek için yapay aydınlatma en ideal çözüm yöntemidir. Tavukları besleme amacınıza göre bir aydınlatma programı oluşturarak, bunu uygulamanız en doğru olandır.

Tavuklar her ne kadar dayanıklı canlılar olsa da özellikle bulaşıcı bazı hastalıklara karşı hassas olabilir. Bu nedenle tavukları hastalıklardan uzak tutmak gerekir. Bunun için aşılama ve gerektiğinde erken tedavi anahtar rol oynar. Aynı zamanda döneme göre ilave mineral ve vitamin takviyeleri de yapabilirsiniz.

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler