Tavuklarda Kuluçka Süresi Ne Kadardır?

Tavuklarda Kuluçka Süresi Ne Kadardır?
Kümes Hayvanları

Başlıklar

Tavuklarda Kuluçka Süresi Ne Kadardır?

Genellikle tavukların kuluçkaya yatma süresi 21 gün olarak bilinmektedir. Fakat her tavuğun ırkı farklı olması nedeniyle de tavuklar bazen 1/2 saat geç civciv çıkartabilmektedirler. Eğer 21 gün tamamlandı ise tavuklar bunun farkına varmakta ve gagaları ile yumurtaları önce yoklayıp sonra kırmaktadır. Yumurtanın kırılması ile tavuklarda kuluçka süresi tamamlanmış olacaktır. Elbette ki tavuklar bu aşamalardan geçerken tavuğun besicisi bütün detaylara önem vererek süreklilik halinde tavuğu kontrol etmesi de gerekmektedir.

Eğer besici tavuğu 21. yani civcivin çıkacağı gün kontrol etmez ise civcivlerin ölümü de gerçekleşebilmektedir. Nedeni ise çıkan civcivlerin bazen anaç tavuğun bacağının arasında ya da altında kalarak ezilmektedir. Bu ezilme sonucunda ise civciv ölmektedir. Bu nedenle küçük civcivlerin ölmesini önlemek amacıyla kuluçkaya yatan tavuğun ortamını iyi ayarlamak ve zeminin çok derin olmamasına, ayrıca tavuğun dışkılaması için alanlarımda olmasına dikkat edilmelidir.

Şayet kuluçka yeri küçük olarak tercih edilirse tavukların alana dışkılaması nedeniyle de hijyen kurallarına uymayan bir kuluçka dönemi olabilmektedir. Bu da civcivlerde hastalıklar oluşturabilir. Yani tavuğun besicisinin kuluçka döneminde çok önemli görevler alması ve olası kötülüğün önüne geçmesi için her detayı atlamadan gerçekleştirmesi gerekmektedir. Peki, tavuklarda kuluçka süresi içerisinde dikkat edilecekler nelerdir? İşte detaylar!

Tavuklarda Kuluçka Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tavuklar yeterli miktarlarda yumurta biriktirdikten sonra kesinlikle güven duydukları ortamlarda kuluçkaya yatmaktadırlar. Örneğin en fazla bulunduğu alan yani kümeslerde yumurtalarını çıkarmak için üzerlerine oturmakla kuluçka sürecini başlatmış olmaktadır. Ancak tavuklarda kuluçka döneminde besicilerin dikkat etmesi bir kaç faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Elbette ki en önemli detay tavuğun yatacağı kuluçkanın alanıdır.
  • Ardından ise daha fazla civciv çıkarmaları adına yemlerinin ve sularının sürekli olarak tazelenmesi ve kaliteli olması gerekmektedir. Ayrıca bu yem ve suların eksiksiz halde rutin şekillerde verilmesi gerekmektedir.
  • Kuluçkaya yatacak tavuklar genellikle 21. günde kuluçka dönemini bitirmektedir. Bu günleri kaçırmamak ve civcivlere kesinlikle dikkat ve kontrol edilmelidir.
  • Civcivlerin doğması sonucunda ise sağlıklı şekillerde yetişmesi amacıyla diğer tavuklardan ayrı olarak bir ortam hazırlanmalı ve civcivlerin gelişmesi için besicilerin bütün detaylara önem vermesi de gerekmektedir.
  • Kuluçkaya yatacak tavuğun alanı da diğer tavuklarda farklı olarak hazırlanmalı ve az da olsa orta çaplı gezecek alanı olmalıdır. Bu alanlarda ise yem ve sularda tavuğun sağlığı için önemli hususlardandır.

Görüldüğü üzere tavuklarda kuluçka süresi söz konusu olduğunda karşımıza hassas bir süreç çıkar. Bu süreç boyunca bilinçli davranmak, tavuklardan yüksek verim almak noktasında önemli kazanımları da beraberinde getirmektedir. Özellikle tavuklardaki kuluçka döneminin nasıl tanımlandığı ve nasıl geliştiğine dair bilgi sahibi olmak da şarttır!

Tavuklarda Kuluçka Dönemi Nedir? 

Tavuk sahiplerinin genellikle en fazla önem verdikleri dönem kesinlikle tavuklarda kuluçka dönemidir. Kuluçka döneminin sonunda civcivler elde edilmektedir. Eğer tavukların kuluçka döneminde kişiler çok önem vererek bütün detayları yerine getirirse civciv sayıları da o kadar çok artmaktadır. Kuluçka sürecinde en fazla görev tavuğun besicisine düşmektedir. Çünkü kuluçka süresi boyunca tavukların dengeli bir şekilde beslenmesi gerekmektedir.

Besicilerin dikkat etmesi gereken iki faktör bulunmaktadır. İlk olarak tavuğun altındaki yumurtanın civciv çıkmasında müsait olup olmadığını anlaması gerekmektedir. Bunun haricinde kuluçkaya yatan tavuk için kuluçka alanlarını en iyi düzeyde olmasını sağlamalı ve yemliğini, suyunu düzenli şekillerde tavuğa vermesi gerekmektedir. Tavuklarda kuluçka süresi boyunca, beslenmenin düzenli aralıklar halinde istikrarlı bir şekilde yapılması da şarttır!

 

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler