Tavuklarda Göz Rahatsızlığı ve Tedavisi ?

Tavuklarda Göz Rahatsızlığı ve Tedavisi ?
Kümes Hayvanları

Tavuklarda Göz Rahatsızlığı ve Tedavisi

Tavuklarda göz hastalıkları ve rahatsızlıkları oldukça yaygındır ve genellikle uygunsuz bakım koşulları ile beraber ortaya çıkmaktadır. Gözlerde meydana gelen akıntı, gözlerde kızarıklık, sulanma, gözlerini kapalı tutma göz rahatsızlıklarında en sık gördüğümüz belirtilerdir. Hastalık olarak ise konjunktivit, kseroftalmi, keratokonjonktivit, enfeksiyonlar, tümörler, göz yaralanmaları, marek hastalığı ve amonyak körlüğü öncelikli olarak sayılabilmektedir.

Tavuğunuzun bir veya iki gözünde bir anormallik görüyorsanız ki; bu anormallik renk değişimi, akıntı, kapanma olabilir, muhtemelen bir göz sorunu ile ya da gözleri etkileyen bir hastalık ile karşı karşıyadır.

Konjunktivit

Tavuk bakanlar arasında en yaygın olarak bilinen göz sorunudur. Bakım ile ilgili sorunlar, kümeslerin yeterli şekilde havalandırılmaması, yüksek nem oranı ve A vitamini eksikliği konjunktivite neden olan başlıca etkenlerdir. Belirtiler arasında ise gözlerde yaşarma, şişme ve purulent bir akıntı görülür. Şiddetli vakalarda genel durumda etkilenebilir ve iştahsızlık, halsizlik ve hareket etmede isteksizlik gibi belirtilerde karşımıza çıkar. Tedavi edilmediği takdirde körlük ile sonuçlanabilir.

Basit ve yeni vakalarda çay kompresi bir çözüm olarak düşünülebilir. Daha ileri vakalarda ise lokal olarak damla şeklinde kullanılan antibiyotikler ile tedavi edilir. Eğer A vitamini eksiliğinden kaynaklı konjunktivit sorunu söz konusu ise A vitamini takviyesine ihtiyaç vardır.

Kseroftalmi

Gözlerde şişme ve buna rağmen akıntı olmaması ile karakterize olan bir durumdur. Gözlerin şişmesine ek olarak göz yaşı bezlerinin düzgün çalışmaması ve kornea kuruluğu söz konusudur. Hastalığın başlamasının ana nedeni ise A vitamini eksikliğidir.

Tedavide herhangi bir ilaca ihtiyaç yoktur. Sadece beslenmenin düzeltilmesi ile sorun çözülebilir. Bunun yanında ihtiyaç halinde tavuklara A vitamini desteği sağlanabilir.

Göz Enfeksiyonları

Göz enfeksiyonlarının altında genellikle travma, kötü bakım koşulları ve hijyen eksikliği durumlar yatar. Tavuklarda gözlerdeki şişme ve kızarıklığın en önemli nedenlerinden birisidir. Bunun dışında purulent yani iltihaplı bir akıntı görülür. Bu sorunun altında aynı zamanda enfeksiyöz laringotrakeitis, salmonellozis ve mikoplazmozis gibi mikroorganizma kaynaklı hastalıklar görülebilir.

Tedavi bireysel olarak yapılacaksa lokal antibiyotikler kullanılabilmektedir. Sürü tedavisinde ise sistemik antibiyotikler tercih edilir. Bunun yanında altında yatan başka bir sorun veya hastalık varsa buna yönelik tedavinin de yapılması gerekmektedir.

Enfeksiyöz Laringotrakeitis

Kanatlı hayvanlarda sık gördüğümüz mikroorganizma kaynaklı hastalıklardan birisidir. Göz ile birlikte vücutta yer alan diğer mukozalarda da iltihaplanmaya ve lezyonlara neden olur Hastalık oldukça bulaşıcı olduğu için sürünün tamına yayılması muhtemeldir. Yüksek ölüm oranı ile seyredebilen bir hastalıktır. Hasta olan hayvanların izole edilmesi ile beraber antibiyotik tedavisi uygulanır.

Keratokonjonktivit

Hastalık genellikle solunan toksik maddelerden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Solunan tahriş edici özelliğe sahip kimyasallar en yaygın neden olarak karşımıza çıkar. Bulaşıcı bir sorun değildir, tavuklar bireysel olarak etkilenmektedir. Genellikle gözün kornea kısmı da bu sorundan etkilenmektedir. Tedavide antibiyotikler ve kortikosteroidler ilaçlar birlikte kullanılır.

Travma ve Yaralanmalar

Sürü içerisindeki gagalama veya tırmalama gibi davranışlar neticesinde hassas bir organ olan göz etkilenebilmektedir. Travmanın nedenine, şiddetine, enfeksiyon durumuna bağlı olarak genel durumda bazen etkilenebilir. Tedavide göz antiseptikleri ve antibiyotikler kullanılmaktadır.

Tavuklarda gözler çeşitli durumlardan kaynaklı olarak etkilenebileceği gibi bazı sistemik hastalıkların bir belirtisi olarak ta etkilenebilmektedir. Neden her ne olursa olsun mutlaka ciddiye alınmalı ve vakit kaybetmeden doğru şekilde müdahale sağlanmalıdır. Eğer altında şiddetli bir viral veya bakteriyel hastalık yatmıyorsa tedavide başarı oranı yüksektir.

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler