Büyükbaş Hayvancılık Nasıl Yapılmalı?

Büyükbaş Hayvancılık Nasıl Yapılmalı?
Sığır - Buzağı

Büyükbaş Hayvancılık Nasıl Yapılmalı?

Son zamanlarda devletten yana yapılan teşvik kredileriyle büyükbaş hayvancılığa ilgi bir hayli artmıştır. Hayvancılık anlamında çalışmalar, günden güne önemini artırmaktadır. Besi çiftlikleri, mera ve ahır anlamında birden fazla yetiştiricilik yapılmaktadır. Doğal hayvancılık faaliyetleri birden fazla yöntemle yapılmaya devam etmektedir. Bunlar arasında, besi hayvancılığı yer almaktadır. Besi hayvancılığında yetiştirilecek hayvanın ırkının iyi seçilmesine bağlıdır. Bu anlamda besiciliğin yapılacağı tesis uygun hale getirilmelidir. Ardından besicilik projesinin de hazır durumda yer alması önemlidir. Besicilik faaliyetleri kapalı, yarı açık ve açık sistem olarak üç şekilde yapılır. Genellikle Türkiye’de büyükbaş hayvanlar besi olarak açık sistemde yetiştirilir. Bu sistem sık tercih edilen teknikler arasındadır. Açık sistem maliyet olarak da oldukça düşük bütçelidir.

 

Büyükbaş Hayvan Irkları Nelerdir?

Hayvan yetiştiriciliğine karar veren kişiler için birden fazla ırk bulunmaktadır. Bu türler yerli ve ithal olarak değişkenlik gösterir.

Büyükbaş hayvanlar etçi sığır ırkları olarak şu şekilde açıklanabilir: Angus, Brahman, Brangus, Hereford, Charolais, Limousine, Piedmentosa, Shorthorn, Hungarian Grey, Belçika Mavisi olarak sıralanabilir.

Etçi sığırların yanı sıra süt sığır ırkları ise şu şekilde sıralanabilir: Zavot sığırı, Jersey sığır, Boz ırk sığırı, Yerli kara sığırı, Shorthorn sığır, Guernsey, Yerli güney sarısı, Simental sığır, Holstein, Ayrshire, Doğu Anadolu kırmızısı, Güney Anadolu kırmızısı, Brown Swiss cinsleridir. Bu ırklar ise yetiştirme şekline bağlı olarak belirlenebilmektedir. Hayvanların etinden ya da sütünden faydalanılacaksa buna uygun ırklardan tercih edilmelidir.

Büyükbaş Hayvandan Nasıl Para Kazanılır?

Son yıllarda büyükbaş hayvancılık alanında büyük bir gelişim söz konusudur. Bu yolla para kazanmak için öncelikle kararlı olmak önemlidir. Hayvancılık sektöründe büyükbaşın hangi alanda yetiştirileceği belirlenmelidir. Çünkü Büyükbaş hayvanlar için alt dallar yer alır. Sığır, manda, inek gibi türler hayvanların nasıl yetiştirileceğinin belirlenmesinde büyük önem taşır. Bu işten para kazanabilmek için öncelikle sığır yetiştiriciliği mi yoksa besi sığırcılığı mı yapılacağına karar verilmelidir. Elde edilecek gelir et üzerinden ya da süt üzerinden olabilmektedir. Kararın bu yönde de verilmesi önemli hususlar arasındadır. Hayvanın ırkına göre kalacağı ortam, yemleri ya da mera yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu sektör son zamanlarda gelişim göstermesi büyük getirileri olmasından kaynaklanmaktadır.

Büyükbaş Hayvancılık Yaparak Kimler Para Kazanabilir?

Büyükbaş hayvan işine atılmak isteyenler öncelikle işin sermaye kısmını ayarlamalıdır. Bunun yanı sıra beslenecek sermayeler canlı olduğundan dolayı işin riskini de göz önünde bulundurmak gerekir. Sermayenin yanı sıra emek, zaman ve son olarak deneyimle herkes büyükbaş yetiştiriciliği yapabilecektir. Bu işten tecrübe sahibi olmayanlar da getiri sağlayabilmektedir. Teorik ve pratik belli başlı bilgilerle büyükbaş hayvancılık yapabilmek mümkündür. Bu iş için devlet tarafından çeşitli teşvikler yapılmaktadır. Büyükbaş hayvan kredileri alınarak rahatlıkla yetiştiricilik yapılabilecektir. İş hakkında gerekli iş planı ve sermaye sağlandıktan sonra çiftlik ya da barınaklar temin edilip işe başlanabilir.

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler