Tavuklarda Yumurta Verimini Artırmanın Yolları ?

Tavuklarda Yumurta Verimini Artırmanın Yolları ?
Kümes Hayvanları

Başlıklar

Tavuklarda Yumurta Verimini Artırmak İçin Ne Yapmalı?

Amatör olarak tavuk besleyenlerin birçoğu hobi amacıyla veya yumurta verimi için bunu yapmaktadır. Bu nedenle tavuklarda yumurta verimi birçok yetiştirici için önemli ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Çeşitli nedenler ile tavuklarda yumurta verimi düşebilmektedir. Bu yetiştiriciler için olumsuz bir durumdur ve ekonomik kayıplara neden olabilir. Yapacağınız bazı düzeltmeler ve uygulamalar ile tavuklarda yumurta verimini artırmak mümkündür.

Öncelikli olarak verim açısından tavuklar 3’e ayrılır. Etçi tavuk ırkları, kombine tavuk ırkları ve yumurtacı tavuk ırkları olarak bu sınıflandırmayı yapabiliriz. Tavuklarda yumurta verimini etkileyen en önemli konu ise bu yani ırktır. Tabi ki yumurta verimi özelliği ön plana çıkmış olan Lohman Brown, Leghorn, Rhode Island Red, Plymouth, Australorp, Orpington ve Ataks gibi tavuk ırklarının verimleri de kombine ve etçi ırklara göre yüksek olacaktır. Bu nedenle yumurta verimi amacı ile tavuk beslemek istiyorsanız öncelikli olarak ırk seçimine dikkat etmeniz gerekir. Tabi ki ırk seçimi yaparken sadece verime bakmak doğru olmaz. Tavukların bakılacağı ortama uyum sağlayıp sağlayamayacağı, dayanıklılığı, bakım ve besleme koşulları gibi faktörlerde göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır.

Tavuklarda ırk dışında yumurta verimini etkileyen ana unsurlar ise bakım ve besleme koşullardır. Bakım koşullarının ideal olup olmadığı ve kullanılan yemlerdeki besin değerleri yumurta verimini direk olarak etkilemektedir. Özellikle iklimlendirme ve aydınlatma kontrolü olmayan amatör ortamlarda bakılan tavuklarda gün ışığının değişimi ile beraber yumurta verimi de ciddi anlamda değişmektedir ve kış aylarında eğer müdahale edilmezse yumurta verimi neredeyse durmaktadır.

Tavuklarda Yumurta Verimini Artırma

  • Öncelikli olarak gündüz süresi önemlidir. Yaz aylarında uzun gündüzler yaşadığımız için çok sorun olmamaktadır ama kış aylarının gelmesi ile beraber gün ışığı azalmakta ve verim düşmektedir. Bu nedenle yapay olarak sağlanacak gün ışığı yumurta veriminin artmasına ciddi anlamda katkı sağlayacaktır. Tavukları gün içerisinde yaklaşık olarak 16 saat aydınlık tutmak yumurta verimini pik noktaya çıkarmaktadır. Düşük voltajlı ampulleri bu amaçla kullanabilirsiniz.
  • Besleme ve yem önemli olan bir diğer faktördür. Tavuk besleyenler serbest besleme veya hazır yem ile besleme şeklinde uygulamalar yapabilmektedir. Her ne şekilde besleniyor olursa olsun protein miktarı oldukça önemlidir ve yumurta verimini de direk olarak etkilemektedir. Bu nedenle yüksek protein oranlarına sahip yemler veya ekstra verilecek olan protein kaynakları ile yumurta verimini teşvik etmek mümkündür.
  • Tavuklarınıza rutin besleme programının dışında verecek olduğunuz tahılların yumurta verimi üzerine olumlu etkileri olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle ekstra olarak tahılları kullanmak avantaj sağlayacaktır.
  • Stresin yumurta verimi üzerine olumsuz etkileri vardır. Bu nedenle tavukları stresten uzak tutmak önemlidir. Tavuklar için optimum bakım koşullarını sağlamak, doğru bir şekilde yeme ve suya ulaşmalarını desteklemek, tünek, folluk gibi ekipmanların doğru bir şekilde yerleştirilmesi ve kullanımı tavukları stresten uzaklaştıracak ve yumurta verimini artıracaktır.

Özellikle amatör olarak tavukçuluk yapanların en çok yakındığı konulardan birisi olan yumurta veriminde azalma kış döneminde çok daha yaygın olduğundan ışık ile alakalı olma ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle kümes veya tavukların barındığı barınaklara yapay ışık kaynakları koyarak aydınlatma yapmak ve beslenmelerine dikkat etmek büyük ihtimalle sizi çözüme kavuşturacaktır.

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler