Kedilerde FİT Hastalığı Nedir?

Kedilerde FİT Hastalığı Nedir?
Kediler

KEDİLERDE FİP HASTALIĞI

Kedilerdeki FIB hastalığının asıl nedeni, kedi Corona virüsüdür. Kedi Corona virüsü, kedilerinizde basit bir solunum problemi veya sindirim sistemi problemine yol açabilir. Veteriner hekiminize götürülmeden önce çoğu zaman kendi kendine düzelebilen bazen de tedavi gerektiren bir hastalıktır.

Bu hastalığı, anneden-babadan ya da ortamın hijyeninden kediniz yavruyken kapabilir. Bu yüzden üreticiden kedinizi alırken  kedi Corona virüsü taşıyıp taşımadığına dair tahlillerini, veteriner hekiminizde çok rahat yaptırabilirsiniz.

Corona virüs olarak süreç çok tehlikeli olmasada Corona virüsün asıl tehlikeli durumu; daha sonrasında hastalığın kanda kalıp kedimizin bağışıklığının düşmesi, strese girmesi sonucu bağışıklığının düşmesi ya da  başka bir hastalık sebebiyle bağışıklığın düşmesiyle mutasyona uğramasıdır. Çünkü Corona virüs  bir motojenik virüstür. Mutasyona uğradıktan sonraki hali, FIB dediğimiz kediler için son derece tehlikeli öldürücü bir hastalıktır.

FIP’in açılımı, kediler için Feritonun enfeksiyonuna yol açan virüs anlamı taşımaktadır. Feline Infectious Peritonitis’dir. Açılımı, bu hastalığın adından da anlaşılacağı gibi karın iç duvar zarını oluşturan periton denen zarı enfekte eder, enfekte olan zar yüzünden genelde kedilerin iç organları yani karın boşluğundaki organları yavaş yavaş enfekte olmaya başlar. Islak ve kuru form olarak, bilinen iki formu vardır. Islak formu, karın boşluğunda siroz gibi sıvı toplanması ile karakteristiktir. Sıvı toplanan karın boşluğu ve göğüs boşluğu birçok organın çalışmasını da zorlaştırır ve birçok organı da enfekte eder. Kuru formu da gözlerde ve sinir sisteminde genelde kendini gösterir.

Kedilerde görme bozuklukları Nistagmus gibi gözler de titreme, aynı zamanda arka bacaklarda tutmama ya da koordinasyon bozukluğu, denge kaybı gibi belirtileri vardır. Bu problemler yaşandıktan sonra genelde geriye dönüşler maalesef kedi için çok zordur.

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler