Kedilerde Agresiflik-Saldırganlık ?

Kedilerde Agresiflik-Saldırganlık ?
Kediler

Başlıklar

KEDİLERDE AGRESİFLİK VE SALDIRGANLIK

Kedilerde agresiflik ve saldırganlık zaman zaman görüldüğünde, normal olarak karşılanmaktadır. Her kedinin farklı bir kişilik yapısı vardır. Buna bağlı olarak, bazı kediler çok sakin bir kişiliğe sahipken bazıları ise oldukça gergin ve sert bir yapıya sahip olabilmektedir. Kedilerde görülen agresif ve saldırgan davranışlar, bir olay sonucunda veriliyorsa oldukça normal karşılanırken; sık sık yapıyor ve kendine, size zarar veriyorsa bu davranışsal bozukluğa girmektedir. Bu gibi durumlar için bir veteriner yardımı almak gerekir. Veteriner hekim, kedinizin neden bu davranışları sergilediğini tespit eder ve bu nedeni çözmek için ilaçla ya da terapi ile kedinizin davranış bozukluğunun giderilmesini sağlar. Veterinere başvurmadan önce kedinizi neyin rahatsız ettiğini biliyorsanız, bu durumu ortadan kaldırmayı denemelisiniz.

Kedilerde Saldırganlık Nedenleri

Kedilerde saldırganlık nedenleri, saldırganlığını tetikleyen durumlara göre farklılık göstermektedir. Kediler, gelişim dönemlerinde sosyal etkileşimlerini tam tamamlayamadıklarında saldırgan bir yapıya sahip olabilirler. Bunun yanı sıra, hiç saldırgan olmayan bir kedi de yaşamış olduğu bir durum karşısında saldırgan bir yapıya bürünebilir. Buna göre;

  • Kediler kendilerini güvende hissetmediklerinde, kendilerini savunabilmek için agresif bir tavır alabilirler.
  • Evinize yeni bir kedi geldiğinde; diğer kediye üstünlük sağlama güdüsüne girip, agresif bir hal alabilirler.
  • Erkek kedilerde bölge koruma gibi güdüler hakimken, dişi kedilerde ise daha çok savunma güdüsünden kaynaklı saldırganlık görülür.
  • Kedilerin canları yandığında, birden saldırgan bir hale gelip sizi tırmalayabilir. Kedileri sevmek için kucağınıza aldığınızda, istemeden bir yerini incittiğinizde bu tepkiyi verebilir.
  • Yavru kedilerin oyun oynamasında da bazen agresif tavırlar görülebilir.
  • Anne kediden görülen avlanma güdüsü de saldırganlığa neden olmaktadır. Yavruyken; annesinin avlandığını ki bu bir sinek dahi olabilir, görürse avlanma güdüsü kazanır ve davranışları da bu şekilde gelişir.
  • Çiftleşme döneminde sıkça kedilerde agresif ve saldırganlık tavırları gözlemlenebilir. Kısırlaştırılmamış olan kedi, çiftleşme yaşamadığında, tepkisini saldırganlıkla gösterir.
  • Kedilerde, tıpkı insanlar gibi sosyal olmayı severler. Bu nedenle, sosyalleşme aktivitesi bulunmayan kedilerde, yalnızlıktan kaynaklı bir agresifleşme görülebilir.

Kedilerin saldırganlık tanısı konulmadan önce, çevresinde olan bütün faktörler incelenir. Kedilerin vermiş oldukları tepkiler, cinsiyetine göre de farklılık göstermektedir. Bu nedenle, kedinizde gözlemlediğiniz saldırganlığın tedavi edilebilmesi için her koşul, değerlendirilmelidir.

Kedilerde Agresiflik ve Saldırganlık Çözümü

Kedilerde agresiflik ve saldırganlık çözümü için farklı yollar vardır. Öncelikle kediniz sakinken birden agresif ve saldırgan hale geldiyse, kedinizin yaşam alanında neyin değiştiğine dikkat edin ve o değişikliği eski haline getirin. Eski haline getiremeyeceğiniz bir değişiklikse, bu duruma alışması için terapi uygulamasına başvurabilirsiniz. Kedilerde, agresif davranışların tedavisinde ilaçlı, ilaçsız ve terapi yöntemleri kullanılmaktadır. Kedinizin saldırgan halinden kurtulması için tedavi yöntemlerini, bir uzmana danışmadan kesinlikle uygulamayınız.

Terapi yöntemleri genellikle, bir alan değişikliğinde ya da alışması gereken bir durum olduğunda kullanılan bir yöntemdir. Çünkü bu gibi durumlarda, kediler değişen düzene ya da gelen kişilere alışarak, agresif davranışlarını bırakabilir. Kedilerde agresif ve saldırganlık çözümü için kullanılan diğer yöntem olan ilaçlı tedavi ise daha ağır durumlarda kullanılmaktadır. Kediniz, kendisine ya da çevresine zarar veriyorsa, sakinleştirmek için ilaç kullanılabilmektedir. Bazı durumlarda hem terapi hem de ilaç kullanılabilmektedir. Bu yöntem ile kedi terapi alarak; saldırganlaşmasına neden olan duruma alıştırılmakta ve bu alışma süreci içerisinde fazla agresif davranarak kendine ve çevresine zarar vermesi engellenmektedir.

 

 

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler