Kanatlılarda Yumurta Verimi Neden Düşer ?

Kanatlılarda Yumurta Verimi Neden Düşer ?
Kümes Hayvanları

Başlıklar

Kanatlılarda Yumurta Verimi Neden Düşer?

Kanatlılarda yumurta verimi ırk, bakım koşulları, çevre şartları gibi birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Tavuklardan örnek vermek gerekirse bazı ırkların yıllık yumurta verimi 50 civarındayken, bazı ırklarda bu sayı 330-340’lara çıkabilmektedir. Irk faktörünü göz ardı ettiğimizde tavuklarda ve diğer kanatlı hayvanlarda yumurta verimi üzerine olumsuz etkileri olan bir dizi faktör söz konusudur.

Stres

Stres tüm canlıları olumsuz etkileyen bir durumdur. Kanatlılarda da durum bu şekildedir. Stres ile beraber kanatlı fizyolojisinde bir dizi problem ortaya çıkabilir. Bu problemlerin neticesinde ise yumurta veriminde azalma gibi çeşitli belirtileri görmemiz mümkündür. Eğer bireysel olarak bir kanatlı hayvanınızda ya da sürünüzde yumurta veriminde düşme söz konusu ise ilk olarak strese neden olabilecek bir faktör olup olmadığını araştırmak gerekir. Strese neden olabilecek birçok faktör söz konusudur.

Kötü ve Dengesiz Beslenme

Kanatlıların belirli oranlarda protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral ihtiyacı vardır. Besleme ile beraber bu standart ihtiyaçların karşılanması gerekir. Yumurtlayan bir canlının, normal yaşamsal faktörler için gerekli olan besin ihtiyacı dışında yumurtlama içinde ekstra besin ihtiyacı söz konusudur. Eğer gerekli besin ihtiyaçları karşılanmazsa, protein başta olmak üzere eksiklikler söz konusu ise yumurta veriminde azalma görülmesi muhtemeldir.

Aydınlık Sürenin Azalması

Kanatlıların fizyolojileri gerekli gün ışığının arttığı ve maksimum seviyeye ulaştığı dönemlerde yumurta verimleri de maksimum seviyelerdedir. Gün ışığının azalması ve kış mevsiminin gelmesi ile yumurta veriminde azalma görülmesi çok olasıdır. Böyle bir durumda yapay aydınlatma yapılabilir. Zaten ticari işletmelerde tüm aydınlatma ve ışıklandırma belirli standartlara göre yapılmaktadır. Amatör olarak kanatlı hayvan besleyenler ve hobi amacıyla bunu yapanlarda aynı şekilde, özellikle gün ışığının azaldığı dönemlerde ekstra aydınlatma yaparak yumurta verimini artırabilir.

Kötü Bakım Koşulları

Optimum ve güzel bakım koşulları kanatlıların sağlıklı bir şekilde yaşamını sürmesi ve maksimum verim seviyesine ulaşması için önemlidir. Eğer bakım koşulları ile ilgili sıkıntılar söz konusu ise hem hayvanın sağlığı olumsuz etkilenecek hem de verimi düşecektir. Kanatlılarda performansı etkileyen başlıca koşullar; sıcaklık, nem, havalandırma, altlık kalitesi ve aydınlatmadır.

Hastalıklar ve Sağlık Sorunları

Kanatlı hayvanlar birçok viral, bakteriyel veya paraziter hastalığa yakalanabilir. Bu nedenle özellikle ciddi olan ve aşısı bulunan ND, IB, IBD gibi hastalıklara karşı civciv döneminden itibaren aşılama yapılması gerekir. Hem bu hastalıklar hem de karşımıza çıkabilecek diğer tüm enfeksiyon hastalıklar ve sağlık sorunları kanatlı hayvanı ve verimini mutlaka etkileyecektir. Hasta olan kanatlılarda yumurta veriminde azalma veya yumurta veriminin tamamen durması olasıdır. Bu nedenle hayvan sağlığına dikkat etmek ve gerektiğinde müdahale etmek önemlidir.

Genellikle yumurta verimi için beslenen kanatlı hayvanlarda; yumurta veriminin azalması özellikle ticari işletmeler için çok ciddi bir sorundur ve ciddi ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu sorunu önlemenin en önemli yolu ise planlı ve doğru şekilde bakım ile beslemeye dikkat edilmesidir. Aynı zamanda sürünün zaman zaman değerlendirilmesi, gençleştirilmesi, sorunlu olan hayvanların ayrılması ve damızlık gibi kriterlere dikkat etmek gerekir.

Yorum Gönderin

Selam! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın

Genellikle birkaç dakika içinde cevap verilmektedir

Ürün Kategorileri

Kullanıcı Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kullanıcı Favoriler